Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKB w II kwartale 2012 roku wciąż na plusie. Nowe szacunki

0
Podziel się:

Po 3,5-proc. wzroście gospodarczym w pierwszym kwartale tego roku, w kolejnym kwartale dynamika PKB przekroczy również 3 proc. - szacują eksperci Ministerstwa Gospodarki.

PKB w II kwartale 2012 roku wciąż na plusie. Nowe szacunki
(Reporter)
bFeVowBh

Po 3,5-proc. wzroście gospodarczym w pierwszym kwartale tego roku, w kolejnym kwartale dynamika PKB przekroczy również 3 proc. - szacują eksperci Ministerstwa Gospodarki. W ich ocenie odbywające się w tym czasie EURO 2012 powinno podtrzymać popyt krajowy oraz utrzymać dodatni wkład eksportu netto do PKB.

_ Według wstępnych szacunków GUS, Produkt Krajowy Brutto (PKB) w I kwartale 2012 r. był wyższy o 3,5 _ proc._ , w porównaniu z analogicznym okresem w 2011 r. Polska wraz z Litwą ponownie odnotowała najwyższy wzrost w całej UE. Nasz PKB wzrósł o 0,8 _ proc._ w porównaniu do poprzedniego kwartału _ - czytamy w komentarzu resortu gospodarki.

Eksperci MG zauważają, że w I kwartale PKB w UE przestał spadać, zaś w Niemczech wzrósł o 0,5 proc., co może wpłynąć na stopniową poprawę sytuacji zewnętrznej.Podkreślają także, że w I kwartale 2012r. nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 6,7 proc.

bFeVowBj

Zwiększyła się także wartość dodana w cenach średniorocznych roku poprzedniego, we wszystkich sektorach gospodarki. Odczuł to także sektor finansowy i ubezpieczeniowy, który w poprzednich trzech kwartałach przeżywał regres.

_ W II kwartale dynamika PKB przekroczy również 3 proc. Odbywające się w tym czasie EURO 2012 powinno podtrzymać popyt krajowy oraz utrzymać dodatni wkład eksportu netto do PKB. Wciąż utrzymuje się jednak niepewność związana z sytuacją w otoczeniu polskiej gospodarki _ - podsumowali eksperci resortu.

Czytaj więcej w Money.pl
Zyski z Euro 2012 przeszacowane Już skończył się wpływ zwiększonych inwestycji na PKB, a prognozy przychodów z turystyki są nazbyt optymistyczne.
Nasza gospodarka opiera się kryzysowi Pierwsze dane o Produkcie Krajowym Brutto w tym roku nie wskazują na mocne hamowanie.
bFeVowBK
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)