Notowania

Przejdź na
wzrost pkb w polsce
23.02.2012 12:20

PKB w Polsce stabilne, ale bezrobocie urośnie

KE i GUS opublikowały najnowsze dane dotyczące polskiej gospodarki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartosz Bator)

Nadal trudna sytuacja utrzymuje się na rynku pracy - w styczniu stopa bezrobocia wzrosła do 13,2 procent. W grudniu wynosiła 12,5 procent. Bez pracy pozostaje w Polsce ponad 2 miliony 120 tysięcy osób.

Wzrost PKB Polski w 2012 r. wyniesie 2,5 proc. - przewiduje KE. Oznacza to, że podtrzymała swoje szacunki z listopada, jeśli chodzi o polski wzrost. Wyższa jest przewidywana inflacja (HICP), która pod koniec roku ma ustabilizować się na poziomie ok. 3 proc._ _

_ - Realny wzrost PKB jest szacowany na 2,5 proc. w 2012 r. przy kwartalnym wzroście w ciągu roku stabilizującym się na poziomie ok. 0,5 proc. w układzie kwartał do kwartał _ - czytamy w opublikowanych tzw. średniookresowych prognozach KE.

Komisja spodziewa się, że cała unijna gospodarka wróci do skromnego wzrostu pod koniec roku. W całym roku PKB UE pozostanie niezmienione, a w strefie euro spadnie o 0,3 proc. Na tym tle Polska wraz z Litwą są określone przez KE jako _ szybko rosnące nowe kraje członkowskie _.

KE zauważa, że w 2012 r. konsumpcja wewnętrzna w Polsce będzie nieco _ wyciszona _, ponieważ mają się pogarszać nastroje konsumenckie i sytuacja na rynku pracy. Ponadto analitycy przewidują, że ostatnie zmiany w pozapodatkowych kosztach pracy oraz zamrożenie nominalnych płac w administracji ograniczą wzrost wynagrodzeń, a siłę nabywczą dodatkowo osłabi inflacja.

KE wskazuje, że średnioroczna inflacja mierzona indeksem HICP osiągnęła w 2011 r. 3,9 proc. w układzie rok do roku _ na fali wzrostu stawek VAT, rosnących cen towarów i deprecjacji waluty _. KE spodziewa się, że inflacja HICP będzie _ stabilnie spadać do ok. 3 proc. pod koniec 2012 r. na fali stabilizujących się cen paliw, żywności oraz słabnącego popytu wewnętrznego _. Według prognoz KE z listopada ubiegłego roku inflacja HICP miała wynieść w tym roku 2,7 proc.

Według GUS-u początek roku okazał się dość pomyślny dla naszej gospodarki, mimo niełatwych warunków zewnętrznych. Wyższa niż przed rokiem była produkcja sprzedana przemysłu i produkcja budowlano-montażowa. W styczniu w porównaniu z tym samym czasem (roku poprzedniego) kupiliśmy zdecydowanie więcej towarów - sprzedaż detaliczna w poprzednim miesiącu, liczona rok do roku, wzrosła o 14,3 procent, ale w porównaniu z grudniem spadła o blisko 25 procent.

Wiceprezes Urzędu Halina Dmochowska mówiąc o trudnych uwarunkowaniach zewnętrznych zwraca szczególną uwagę na dwa z nich.

- _ Po pierwsze to jest spowolnienie w UE, które w IV kwartale miało miejsce, co mogliśmy odnotować na podstawie tzw. szybkich szacunków PKB, które Eurostat ostatnio ogłosił. Drugie uwarunkowanie, to są nadal wysokie ceny surowców, utrzymujące się na rynkach światowych _ - mówi Dmochowska.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/14/m149006.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polski;handel;zagraniczny;przyspieszy;o;125;procent,126,0,933758.html) *Polska przyspieszy. Wzrost o 125 procent * Nasz udział w międzynarodowych obrotach towarowych wyraźnie wzrośnie - z 1 do 1,4 procent, prognozuje bank HSBC. Halina Dmochowska dodała, że w ubiegłym roku całkiem dobrze radzili sobie na rynkach zagranicznych przedsiębiorcy. Działo się tak mimo spowolnienia, które było odczuwalne, zwłaszcza w Europie.

- _ Handel zagraniczny towarami uzyskał wzrost w eksporcie 15,3 proc., a w imporcie 14,6 proc. Przedstawiamy dane oczywiście w złotówkach w cenach bieżących _ - dodała wiceprezes.

Bezrobocie wzrosło również w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku. Z danych GUS wynika poza tym, że w stosunku do grudnia 2011 roku wzrost liczby bezrobotnych odnotowano we wszystkich województwach, najbardziej znaczący w lubuskim, śląskim, opolskim i wielkopolskim.

Więcej o gospodarce czytaj w Money.pl
Rząd optymistycznie. Prognoza PKB Resort gospodarki szacuje, że stopa bezrobocia na koniec roku spadnie do 10,5 proc.
Podali nowe dane o inflacji w strefie euro Inflacja w strefie euro wyniosła w grudniu 2011 r., w ujęciu rok do roku, 2,8 proc.
Zobacz, jak wzrosną ceny w najbliższych latach NBP opublikował raport o inflacji. Duży wpływ na nią będzie miał kurs złotego.
Tagi: wzrost pkb w polsce, komisja europejska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz