Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKL negocjują umowy umożliwiające inwestycje na Kasprowym Wierchu

3
Podziel się:

Polskie Koleje Linowe (PKL) prowadzą ze Starostą Tatrzańskim negocjacje ws. wydłużenia umów dzierżawy gruntów, które są warunkiem przeprowadzenia na Kasprowym Wierchu inwestycji o wartości przekraczającej 60 mln zł. Jednocześnie trwają badania oddziaływania inwestycji na środowisko, które mają zakończyć się w czerwcu 2017 r.

PKL negocjują umowy umożliwiające inwestycje na Kasprowym Wierchu
(PAP/Grzegorz Momot)
bFepxccB

"Ze względu na niezbędne inwestycje na Kasprowym Wierchu, których przeprowadzenia podjęły się PKL, spółka prowadzi ze Starostą Tatrzańskim jako reprezentantem Skarbu Państwa rozmowy w kierunku przedłużenia ważności umów dzierżawy na Kasprowym Wierchu co najmniej o kolejne 10-15 lat, co jest niezbędnym warunkiem do realizacji tych inwestycji" - czytamy w komunikacie.

Inwestycje na Kasprowym Wierchu planowane przez PKL przewidują m.in. wymianę wyeksploatowanej kolei krzesełkowej na Hali Goryczkowej (z istniejącej 2-osobowej na nowoczesną 4-osobową) oraz stworzenie systemu dośnieżania, którego obecnie na Kasprowym Wierchu brakuje, przypomniano.

"Wartość inwestycji na Kasprowym Wierchu, które chcemy realizować przekracza 60 mln zł. Ich przeprowadzenie, z punktu widzenia PKL jako inwestora, uzasadnia jedynie dłuższa perspektywa dzierżawy gruntów. Dlatego odbyliśmy spotkania z przedstawicielami starostwa tatrzańskiego, podczas których wspólnie ustaliliśmy, że zostanie wypracowana formuła dzierżawy tych terenów przez PKL w dłuższym okresie. Liczymy na finalne pozytywne rozstrzygnięcie" - skomentował cytowany w komunikacie prezes Janusz Ryś.

bFepxccD

Od pół roku prowadzone są także badania środowiskowe, które mają zakończyć się w czerwcu 2017 r. Ich rezultaty pokażą, w jaki sposób inwestycje na terenach leżących w Tatrzańskim Parku Narodowym mogą być przeprowadzone bez wpływu na tatrzańską przyrodę, podano również.

W sierpniu br. Polskie Koleje Linowe podały w strategii, że planują inwestycje warte 300 mln zł, podwojenie przychodów i wyjście z ofertą poza region Podhala. Inwestycje będą miały miejsce na Kasprowym Wierchu, Gubałówce, Butorowym Wierchu, Jaworzynie Krynickiej i w "którymś z głównych ośrodków turystycznych w Polsce", gdzie PKL rozważają budowę nowej kolei linowej.

Strategia 2016-2020 przewiduje również wykorzystanie najmocniejszych stron każdego z istniejących ośrodków firmy i konsolidację ofert regionalnych, podnoszenie jakości świadczonych usług, organizację eventów, optymalizację zakupów oraz wzmocnienie promocji.

Polskie Koleje Linowe to największy w Polsce operator kolei górskich, działający w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach (Kasprowy Wierch, Gubałówka, Jaworzyna Krynicka, Góra Parkowa, Mosorny Groń, Palenica, Góra Żar).

bFepxcde
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Jolka
5 lata temu
Super by było! Tylko niech urzędy wspierają modernizację bo turystyka narciarska umiera w Zakopanem i na Podhalu!
yo
5 lata temu
haha "na nowoczesną kolej 4 osobową" - no to faktycznie będzie się "działo"
Agnes
5 lata temu
Trzymamy kciuki za fajne inwestycje na Kasprowym i zeby głupota urzędników nie zwyciężyła!