Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PKN Orlen największy w kraju

0
Podziel się

Paliwowy gigant zajął pierwsze miejsce w rankingu największych firm Rzeczpospolitej.

PKN Orlen największy w kraju
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bEhTByGJ

_ Rzeczpospolita _ po raz 11 opublikowała listę 500 największych firm w Polsce. Po raz dziesiąty na czele stawki pojawił się PKN Orlen, który w ciągu roku zwiększył przychody ze sprzedaży o prawie jedną czwartą.

Na drugie miejsce z szóstego awansował PZU SA, a na czwarte spadła Polska Grupa Energetyczna. Pozycji nie utrzymał miedziowy gigant - KGHM spadł z siódmego na dziesiąte miejsce. O jedno oczko, na 14. pozycję, awansowała największa firma górnicza w Europie - Kompania Węglowa. Wynik finansowy netto w porównaniu z 2007 rokiem najbardziej poprawiły Bank Pekao SA, Jastrzębska Spółka Węglowa i Netia.

_ Rzeczpospolita _ przyznała też nagrody Orzeł dla najlepszych i najefektywniejszych firm. W kategorii przedsiębiorstw produkcyjnych wygrała spółka SGL Carbon Polska, wśród firm handlowych i usług niefinansowych - Asseco Poland, a wśród firm finansowych - Eurobank. Specjalne wyróżnienie dla najlepszego debiutanta na Liście 500 otrzymał Sharp Manufacturing Poland. Dzięki uruchomieniu fabryki w Łysomicach zwiększył przychody liczone rok do roku o ponad 570 procent.

bEhTByGL

W tym roku czytelnicy _ Rzeczpospolitej _ wybrali największe osiągnięcie minionego dwudziestolecia w gospodarce. Ich zdaniem jest to wolny rynek i wzrost zamożności społeczeństwa. Najbardziej wpływowym przedsiębiorcą ostatnich 20 lat został Roman Kluska, twórca Optimusa.

bEhTByHm
ranking
KOMENTARZE
(0)