Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKN Orlen zawarł kontrakt z Souz Petrolium

0
Podziel się:

PKN Orlen podpisał dziś z firmą Souz Petrolium nowy kontrakt długoterminowy na dostawy ropy naftowej do rafinerii w Płocku.

PKN Orlen zawarł kontrakt z Souz Petrolium
(orlen.pl)

PKN Orlen podpisał dziś z firmą Souz Petrolium nowy kontrakt długoterminowy na dostawy ropy naftowej do rafinerii w Płocku. Wartość kontraktu, który zastąpi wygasającą z końcem roku umowę z Petraco, wynosi ok. 19,4 mld zł.

Souz Petrolium do końca 2014 r. będzie dostarczać do Płocka rurociągiem _ Przyjaźń _ 2,4 mln ton ropy naftowej typu REBCO rocznie - podało biuro prasowe spółki. Według PKN Orlen, podpisana umowa z Souz Petrolium _ umożliwi utrzymanie optymalnej struktury zaopatrzenia w ropę naftową Zakładu Produkcyjnego w Płocku w ramach kontraktów długoterminowych _.

Jak podał PKN Orlen, część ropy naftowej spółka będzie dalej nabywała w ramach transakcji spot doraźnych, co - w ocenie płockiego koncernu - _ pozwala na dopasowanie wielkości zakupów oraz gatunków ropy do potrzeb produkcyjnych _.

_ W wyniku przeprowadzonych negocjacji warunki biznesowe kontraktu są lepsze niż w poprzedniej umowie: uzyskaliśmy lepszą cenę oraz szereg korzystnych dla PKN Orlen warunków, m.in. gwarancję dostaw alternatywnych. W przypadku, gdyby z jakiegoś powodu zakontraktowana ropa nie mogła dotrzeć rurociągiem "Przyjaźń", zostanie dostarczona do Płocka bez dodatkowych kosztów poprzez gdański Naftoport _ - podkreślił cytowany w komunikacie PKN Orlen prezes spółki Jacek Krawiec.

Zaznaczył, że zawarta dziś umowa z Souz Petrolium _ dopełnia wcześniej podpisane kontrakty i w ten sposób zapewnia pełne bezpieczeństwo dostaw ropy na potrzeby polskiego rynku _.

Umowa PKN Orlen z Souz Petrolium SA z siedzibą w Genewie obowiązuje od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2014 r. Przewidywana wartość dostaw w okresie obowiązywania umowy to około 5,7 mld USD, czyli około 19,4 mld zł.

PKN Orlen podał, że trwające od kilku miesięcy rozmowy w sprawie dostaw ropy naftowej prowadzone były z kilkunastoma firmami, w tym bezpośrednio z producentami oraz wiodącymi pośrednikami na rynku ropy, a finalne negocjacje zostały poprzedzone głęboką analizą zarówno rynku, jak i potrzeb spółki. _ O wyborze oferenta zadecydowały przede wszystkim dwa czynniki: wynegocjowana cena i gwarancja terminowych dostaw _ - wyjaśnił płocki koncern.

Czytaj więcej o sprawach Orlenu
[ ( http://static1.money.pl/i/h/35/t96547.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/zwiazek;zawodowy;z;pkn;orlen;zakonczyl;spor;zbiorowy;ze;spolka,68,0,910404.html) To dobra wiadomość dla PKN Orlen. Odpuścili Spółka podała, że zakończony spór zbiorowy trwał od kwietnia 2011 roku. Od tego czasu odbyło się kilkanaście spotkań, których celem było zamknięcie sporu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/34/t96546.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/di;bre;podwyzszyl;rekomendacje;dla;pkn;orlen,40,0,898088.html) DI BRE podwyższył rekomendację dla PKN Orlen DI BRE, w raporcie z 22 sierpnia, podwyższył rekomendację dla PKN Orlen z redukuj do akumuluj. Cena docelowa została ustalona na poziomie 41,6 zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t91751.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/zwiazkowcy;pkn;orlen;beda;pikietowac,46,0,859438.html) Związkowcy PKN Orlen będą pikietować 29 czerwca, podczas Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy związkowcy paliwowej spółki zapowiadają protesty.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)