Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

GUS:
Nowe dane o sprzedaży detalicznej

Skarb państwa sprzeda Wars? PKP Intercity chce przejąć pełną kontrolę

Skarb państwa sprzeda Wars? PKP Intercity chce przejąć pełną kontrolę

Szykują się zmiany właścicielskie na kolei. Fot. Adam Guz/REPORTER
Szykują się zmiany właścicielskie na kolei.

Po latach wraca temat sprzedaży Warsa. Przejęciem wszystkich akcji znowu zainteresowało się PKP Intercity, które w tej chwili dzieli udziały niemal po połowie ze skarbem państwa. Przedstawiciele PKP Intercity czekają na ofertę ze strony Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Firma Wars, która zajmuje się sprzątaniem i obsługą gastronomiczną pasażerów pociągów, może wkrótce być w pełni kontrolowana przez PKP Intercity, które ma 50,02 proc. akcji. Resztę, czyli 49,98 proc., posiada w tej chwili skarb państwa. Przewoźnik zamierza cały jego pakiet odkupić.

- Jeżeli chodzi o akcjonariat Warsu, to chcielibyśmy w przyszłym roku przejąć pakiet od ministerstwa. Zlecamy coraz więcej usług temu podmiotowi i jesteśmy zadowoleni - zapowiedział Artur Resmer, wiceprezes PKP Intercity i przewodniczący rady nadzorczej spółki Wars, cytowany przez PAP.

Na razie jest to tylko deklaracja chęci przejęcia. Szczegóły ewentualnej transakcji dopiero będą ustalane. Wszystko zależy od Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, które sprawuje nadzór właścicielski po stronie państwa nad Warsem.

Nowy rozkład PKP. Pasażerów czekają utrudnienia


 

W przeszłości już niejednokrotnie państwo chciało sprzedać udziały w Warsie. Nie było jednak chętnych na ich zakup, a przynajmniej brakowało poważnych ofert.

W 2009 roku do skarbu państwa zgłosiło się nawet PKP Intercity. Nie doszło jednak do porozumienia.

Zapowiedź możliwego przejęcia wszystkich akcji to znak, że PKP Intercity wiąże nadzieję na długotrwałą współpracę z Warsem. W ubiegłym roku były co do tego poważne wątpliwości, gdy narzekano na zawierane krótkoterminowe umowy między stronami. O przyszłość zaniepokojeni byli przede wszystkim pracownicy Warsa, którzy czuli na plecach konkurencję m.in. ze strony Impel Cleaning.

Wars to firma działająca na polskim rynku od 1948 roku. Obsługuje podróżnych w wagonach restauracyjnych (14 wagonów), barowych (32) i hotelowych (17). Zatrudnia około 1400 pracowników. Jak sama podkreśla, wspólnie z podróżnymi przejechała przeszło 5 miliardów kilometrów m.in. do Istambułu, Paryża, Odessy, Brukseli, Moskwy, Kijowa, Wilna, a nawet Irkucka i Nowosybirska.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
nemet
2018-02-28 07:43
aktualnie wars to odgrzańce za 500 % marży . Zobaczcie jak takie wagony funkcjonują w czechach .Jakie jest jedzenie .
Patriota2018
2017-12-27 07:52
Jaka znana i kto chce przejąć przecież Wars był państwowy i powinien być tak ja PKO to są jaja!!!
Cicha prywatyzacji!!!!
Jan s.
2017-12-27 06:10
Szykują kturemus z odchodzacych.kolesiów prezent
Pokaż wszystkie komentarze (8)