Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Skarb państwa sprzeda Wars? PKP Intercity chce przejąć pełną kontrolę

8
Podziel się

Przedstawiciele PKP Intercity czekają na ofertę ze strony Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Szykują się zmiany właścicielskie na kolei.
Szykują się zmiany właścicielskie na kolei. (Adam Guz/REPORTER)
bEicWoYB

Po latach wraca temat sprzedaży Warsa. Przejęciem wszystkich akcji znowu zainteresowało się PKP Intercity, które w tej chwili dzieli udziały niemal po połowie ze skarbem państwa. Przedstawiciele PKP Intercity czekają na ofertę ze strony Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Firma Wars, która zajmuje się sprzątaniem i obsługą gastronomiczną pasażerów pociągów, może wkrótce być w pełni kontrolowana przez PKP Intercity, które ma 50,02 proc. akcji. Resztę, czyli 49,98 proc., posiada w tej chwili skarb państwa. Przewoźnik zamierza cały jego pakiet odkupić.

- Jeżeli chodzi o akcjonariat Warsu, to chcielibyśmy w przyszłym roku przejąć pakiet od ministerstwa. Zlecamy coraz więcej usług temu podmiotowi i jesteśmy zadowoleni - zapowiedział Artur Resmer, wiceprezes PKP Intercity i przewodniczący rady nadzorczej spółki Wars, cytowany przez PAP.

bEicWoYD

Na razie jest to tylko deklaracja chęci przejęcia. Szczegóły ewentualnej transakcji dopiero będą ustalane. Wszystko zależy od Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, które sprawuje nadzór właścicielski po stronie państwa nad Warsem.

Zobacz także: Nowy rozkład PKP. Pasażerów czekają utrudnienia

W przeszłości już niejednokrotnie państwo chciało sprzedać udziały w Warsie. Nie było jednak chętnych na ich zakup, a przynajmniej brakowało poważnych ofert.

bEicWoYJ

W 2009 roku do skarbu państwa zgłosiło się nawet PKP Intercity. Nie doszło jednak do porozumienia.

Zapowiedź możliwego przejęcia wszystkich akcji to znak, że PKP Intercity wiąże nadzieję na długotrwałą współpracę z Warsem. W ubiegłym roku były co do tego poważne wątpliwości, gdy narzekano na zawierane krótkoterminowe umowy między stronami. O przyszłość zaniepokojeni byli przede wszystkim pracownicy Warsa, którzy czuli na plecach konkurencję m.in. ze strony Impel Cleaning.

Wars to firma działająca na polskim rynku od 1948 roku. Obsługuje podróżnych w wagonach restauracyjnych (14 wagonów), barowych (32) i hotelowych (17). Zatrudnia około 1400 pracowników. Jak sama podkreśla, wspólnie z podróżnymi przejechała przeszło 5 miliardów kilometrów m.in. do Istambułu, Paryża, Odessy, Brukseli, Moskwy, Kijowa, Wilna, a nawet Irkucka i Nowosybirska.

bEicWoZe
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
nemet
3 lata temu
aktualnie wars to odgrzańce za 500 % marży . Zobaczcie jak takie wagony funkcjonują w czechach .Jakie jest jedzenie .
Patriota2018
3 lata temu
Jaka znana i kto chce przejąć przecież Wars był państwowy i powinien być tak ja PKO to są jaja!!! Cicha prywatyzacji!!!!
Jan s.
3 lata temu
Szykują kturemus z odchodzacych.kolesiów prezent
bEicWoZf
Mirek
3 lata temu
To po Warsie
lodzer.m
3 lata temu
Czy autor tego artykułu jest profesjonalnym dziennikarzem? - Warsu - Stambułu, a nie Istambułu, - wagony barowe nie mogą być tylko 32, bo w samych ezt PKP Intercity jest ich 60, a do tego jeszcze zwykłe wagony barowe. Być może są 92.