Notowania

PKP zwiększa liczbę pociągów. 383 składów dziennie w nowym rozkładzie

PKP Intercity będzie uruchamiać średnio 383 pociągi każdego dnia. W nowym rozkładzie jazdy będzie o 23 połączeń więcej niż w poprzednim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Łukasz Solski/Eastnews)
PKP realizuje program inwestycyjny wart około 7 mld zł.

Kolej zwiększa liczbę połączeń w przyszłym sezonie. Zyskają m.in. mieszkańcy Podkarpacia, Małopolski i Dolnego Śląska. Jak poinformowała spółka przybędzie w sumie 23 połączeń.

Przewoźnik przypomina, że realizuje największy program inwestycyjny w swojej historii wart ok. 7 mld zł i podpisuje kolejne umowy na zakup nowego i modernizację dotychczas posiadanego taboru.

Z pierwszych efektów tych kontraktów pasażerowie będą mogli skorzystać już od początku 2019 r.

Co się zmienia?

"IC Banach będzie kursować z Warszawy do Przemyśla przez Sandomierz. Po najpopularniejszej trasie podróży, to jest pomiędzy Warszawą i Krakowem, pojedzie późnowieczorny pociąg IC Łokietek. Będzie kursować przez Centralną Magistralę Kolejową. Nowy nocny pociąg TLK Pogórze zapewni połączenie Przemyśla z Wrocławiem. Z Warszawy do Zielonej Góry przez Wrocław będzie kursować IC Konopnicka" - wylicza PKP.

Zobacz także: Polska i Ukraina będą wspólnie kontrolować rynek odpadów niebezpiecznych:

Zwiększy się również liczbę połączeń kategorii Express InterCity Premium (EIP) z Warszawy do Krakowa z 9 do 12.

Także na drugiej pod względem popularności trasie Warszawa - Trójmiasto będzie więcej par pociągów kategorii EIP - 14, zamiast 12 jak dotychczas - informuje PKP Intercity. Zwiększy się także liczbę połączeń na trasach, na których nie kursuje Pendolino. Na trasie Warszawa - Poznań będzie ich 13, a nie 11 jak do tej pory. W wakacyjne weekendy PKP Intercity uruchomi połączenie EIC Fregata relacji Warszawa - Kołobrzeg - wymienia przewoźnik.

W połączeniach zagranicznych w nowym rozkładzie jazdy PKP Intercity przygotowało pociąg IC NightJet relacji Wiedeń/Budapeszt - Wrocław - Berlin, który umożliwi dzienny dojazd do Berlina oraz nocny do Wiednia, Bratysławy i Budapesztu. Po stronie polskiej zatrzyma się m.in. na stacjach Wrocław Główny, Opole Główne, Kędzierzyn-Koźle i Racibórz.

Dodatkowo pociąg IC Przemyślanin, jadący z Przemyśla, będzie prowadził grupę wagonów do Berlina, które będą przełączane do pociągu IC NightJet w Katowicach. Wagony do Przemyśla będą odczepiane na stacji w Raciborzu, po czym wyruszą w podróż do Katowic przez Gliwice i Zabrze.

Dzięki temu mieszkańcy 6 województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego zyskują połączenie międzynarodowe i będą mogli dojechać bezpośrednio do stolicy Niemiec, podkreślono. Dodatkowo pociąg IC Cracovia relacji Kraków - Praga prowadzi grupę wagonów do Budapesztu. Nowością w ofercie PKP Intercity w sezonie 2018/2019 będzie IC Sobieski kursujący z Krakowa do Wiednia.

Wielka modernizacja

"Na torach pojawi się pierwsze 30 zmodernizowanych przez H. Cegielski Fabrykę Pojazdów Szynowych w Poznaniu wagonów. Będą one jeździć jako wagony przedziałowe drugiej klasy. Pasażerowie skorzystają w nich z wygodnych foteli, klimatyzacji, gniazdek elektrycznych, elektronicznego systemu informacji pasażerskiej oraz toalet z zamkniętym obiegiem. Ponadto zostaną zainstalowane wzmacniacze sygnału komórkowego oraz urządzenia do bezprzewodowego internetu. Zmodernizowane wagony będą wykorzystywane do obsługi połączeń w całej Polsce" - czytamy w komunikacie.

Obowiązujący od 9 grudnia br. rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych.

PKP Intercity to największy w Polsce kolejowy przewoźnik dalekobieżny. W 2017 roku miał 42,8 mln pasażerów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: transport, logistyka, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-11-2018

babcia z chorymi wnukamiFajnie,a z Ełku do Białegostoku między godz 5.30 a 12.00 nie ma żadnego pociągu Jak dostać się do lekarza,na badania,nawet na zakupy? Jak pojechać … Czytaj całość

06-11-2018

ZorbaNowy rozkład jazdy to totalna porażka! Nie jakość ale ilość, niestety...

07-11-2018

yogiwydaje mi się że inwestycje na kolei . to pieniądze wywalone w błoto nie dalej jak kilka tygodni temu udałem się koleją polską z opola do rzeszowa to … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)