Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Były szef PKP na Ukrainie. Będzie nadzorował tamtejszą pocztę

Były szef PKP na Ukrainie. Będzie nadzorował tamtejszą pocztę

Jakub Karnowski został członkiem rady nadzorczej Ukrposzty Fot. PKP S.A.
Jakub Karnowski został członkiem rady nadzorczej Ukrposzty
Kiedyś kierował PKP, dziś jest na Ukrainie. Jakub Karnowski został członkiem rady nadzorczej Ukrposzty, czyli narodowego operatora pocztowego u naszego wschodniego sąsiada.

O nowej posadzie Karnowskiego informuje piątkowy "Puls Biznesu". Czytamy w nim, że były szef PKP musiał przejść przez bardzo drobne rekrutacyjne sito.

Na jego stanowisko zgłosiło się bowiem 90 osób, z czego 20 kandydatów trafiło na rozmowy, prowadzone przez specjalną komisję. W jej skład wchodzili eksperci z Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju a także ukraińskich resortów - transportu i finansów. Co ciekawe, według informacji dziennika, we wspomnianej grupie znaleźli się również inni Polacy - m. in. Ludwik Sobolewski i Ireneusz Fąfara - byli szefowie odpowiednio: GPW oraz rafinerii w Możejkach.

Zobacz także: Polska i Ukraina będą wspólnie kontrolować rynek odpadów niebezpiecznych

 

 

- W skład rady nadzorczej weszli silni menedżerowie, którzy pomogli przejść przez trudny okres transformacji firmom takim jak poczta rumuńska, Polskie Koleje Państwowe czy Omniva (operator pocztowy w krajach bałtyckich). Wszyscy mają unikatową ekspertyzę i są gotowi do tego, by rozwijać naszego narodowego operatora pocztowego - powiedział gazecie Oleksandr Sajenko, przedstawiciel ukraińskiego rządu.

Karnowski nie jest pierwszym polskim menadżerem, który zdecydował się na emigrację w tym kierunku. Szefem państwowej kolei na Ukrainie przez ponad rok był na przykład Wojciech Balczun, który wcześniej kierował PKP Cargo, zasiadał również we władzach PKO BP oraz PLL LOT.

Z kolei jeszcze głośniejszy był przypadek Sławomira Nowaka. Były minister w rządzie Donalda Tuska objął funkcję szefa Ukrawtodoru, czyli państwowej agencji dróg, odpowiedzialnej za budowę dróg i autostrad. Przyjął nawet ukraińskie obywatelstwo.

Skąd taka popularność Polaków na wschodzie? Jak informuje "PB", "od czasu Majdanu rząd szuka za granicą członków zarządów i rad nadzorczych, by spełnić wymagania Banku Światowego i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD)".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

pkp, poczta, ukraina, jakub karnowski
Czytaj także
Polecane galerie
Frank
2018-10-12 22:54
Wielki menago jeśli musi wykupić cała stronę w PB dla chwalenia sie swoim CV. Jeśli byłby taki dobry to dawno zadzwoniłby do niego headhunter po cichu i bez rozgłosu. Tyle zdziała wielki menago na Ukrainie co w prywatnej Lumie. Za rok dwa pogonią nieroba. Jeden mocodawca wyjechał z kraju i przyjął ukraińskie obywatelstwo dla zegarków a drugi za kasa pojechał do Brukseli i biedulka nie może godnego zajęcia znaleźć w kraju. Takie talenty takie ambicje a tu jakaś rada nadzorcza tylko. Co za hańba - przecież należy sie elicie managerskiej stówa na łapę miesięcznie i blaski fleszy.
Rozkosz bogów
2018-10-12 19:01
Dalszy ciąg zemsty za Wołyń?
Polak
2018-10-12 11:01
CENZURA ?
Pokaż wszystkie komentarze (8)