Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
decyzje uokik
27.07.2012 17:42

PKP Cargo dostało 1,7 mln zł kary

UOKiK uznał, że spółka nadużywała swojej pozycji rynkowej wobec firm, którym świadczyła usługi transportowe w ramach tzw. umów wieloletnich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PKP Cargo)

PKP Cargo ma zapłacić 1,7 mln zł kary, gdyż przewoźnik nie wykonał w całości decyzji Prezesa UOKiK - poinformowała rzeczniczka Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Cieloch. Decyzja nie jest ostateczna. Firma może się odwołać do sądu.

Jak poinformowała rzeczniczka, w grudniu 2004 r. Prezes UOKiK uznał, że spółka PKP Cargo nadużywała swojej pozycji rynkowej wobec przedsiębiorców, którym świadczyła usługi transportowe w ramach tzw. umów wieloletnich.

Stwierdzono wówczas, że przewoźnik nierówno traktował swoich partnerów handlowych m.in. różnicując upusty na przewóz węgla kamiennego oraz warunki zmiany zadeklarowanej masy przewożonego towaru. - _ Prezes UOKiK nakazał przedsiębiorcy zaniechania stosowanych praktyk i nałożył na niego karę pieniężną w wysokości 20 mln złotych _ - poinformowała rzeczniczka.

Dodała, że spółka odwoływała się od tego rozstrzygnięcia do sądów wszystkich instancji - ale bezskutecznie. Decyzja uprawomocniła się w listopadzie 2008 r., a spółka zapłaciła karę. - _ Przewoźnik powinien zaniechać stwierdzonych praktyk ograniczających konkurencję. W tym celu zobowiązany był stosować umowy nienaruszające konkurencji, a umowy zawarte wcześniej aneksować tak, by nie różnicowały kontrahentów _ - poinformowała Cieloch.

Jak wyjaśniła, po uprawomocnieniu się decyzji UOKiK sprawdził, czy została ona wykonana. - _ Prowadzone postępowanie, w tym wnikliwe badanie rynku analizujące pozycję rynkową PKP Cargo wykazało, że przewoźnik nie wykonał prawomocnej decyzji _ - dodała. Przyznała, że od lipca 2007 r. spółka wprawdzie nie zawierała już nowych umów na zakwestionowanych przez urząd warunkach, ale jednocześnie nadal obowiązywały umowy wieloletnie zawarte wcześniej, których warunki nie zostały zmienione.

Rzeczniczka podała, że Prezes UOKiK uznał, że PKP Cargo wykonało decyzję w całości dopiero z końcem 2011 r., dlatego naliczył karę za zwłokę. Przewoźnik może odwołać się od tej decyzji.

Do momentu nadania depeszy PAP nie uzyskała komentarza spółki w tej sprawie.

Czytaj więcej w Money.pl
Są zmiany w PKP, ale prezesi nie odejdą W trzyosobowych zarządach będą zasiadać prezes i dwaj członkowie zarządu, odpowiedzialni za biznes i finanse.
Skarb państwa sprzeda udziały w dużej spółce Prywatyzacja PKP Cargo nastąpi przez sprzedaż inwestorowi strategicznemu pakietu 50 proc. plus jednej akcji spółki.
Za takie upusty to dają 60 milionów kary Sąd utrzymał 60 milionów złotych kary dla polskiego przewoźnika.
Tagi: decyzje uokik, pkp cargo, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz