Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKP Cargo zapłaci 60 mln złotych kary

0
Podziel się:

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

PKP Cargo zapłaci 60 mln złotych kary
(PKP Cargo)
bESUGSPV

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o nałożeniu na PKP Cargo ponad 60 mln zł kary za dyskryminowanie części jej kontrahentów.

Wyrok sądu odnosi się do decyzji UOKiK z lipca 2009 r. Stwierdzono wówczas, że PKP Cargo wykorzystywało swoją przewagę i narzucało niektórym kontrahentom uciążliwe warunki współpracy. Spółka świadczyła usługi przewozowe na zasadach ogólnych oraz na zasadach szczególnych związanych z oferowaniem atrakcyjnych upustów cenowych.

- _ Jak ustalił UOKiK przedsiębiorca uznany za konkurenta PKP Cargo w zakresie przewożonych towarów mógł podpisać umowę jedynie na zasadach ogólnych. W konsekwencji część przedsiębiorców była pozbawiona możliwości uczestniczenia w obrocie na znacznie korzystniejszych warunkach _ - czytamy w komunikacie UOKiK.

bESUGSPX

Urząd przypomniał, że postępowanie było prowadzone na wniosek spółki CTL Logistics - konkurenta PKP Cargo. Za dyskryminowanie kontrahentów Prezes Urzędu nałożyła na spółkę ponad 60 mln zł kary oraz nakazała natychmiastową zmianę praktyki. Spółka odwołała się od decyzji do sądu.

- _ Dziś Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję Prezes UOKiK. W ogłoszonym wyroku sąd podkreślił, że działanie spółki stanowiło praktykę ograniczającą konkurencję. Ponadto potwierdził zasadność nałożenia sankcji finansowej przez Urząd, a wysokość kary uznał za odpowiednią w stosunku do naruszenia przepisów. Działalność miała charakter celowy, dotyczyła szeregu podmiotów, prowadzona był w znacznej skali i w sposób umyślny _ - czytamy w komunikacie.

Urząd przypomina, że od każdej decyzji UOKiK można się odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Od wyroku SOKiK przysługuje możliwość złożenia apelacji w Sądzie Apelacyjnym.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t137354.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ponad;1;mln;zl;kar;za;chaos;na;kolei,39,0,814887.html) Ponad 1 mln zł kar za chaos na kolei Urząd Transportu Kolejowego ukarał PKP Intercity i Przewozy Regionalne za bałagan przy wprowadzaniu rocznego rozkładu jazdy pociągów w grudniu 2010 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t98957.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/uokik;trzeba;zdecydowanie;podzielic;pkp,125,0,667005.html) UOKiK: Trzeba zdecydowanie podzielić PKP Regulator domaga się jasnych zasad dopłat do przewozów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t137353.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kolej;obniza;ceny;biltow;do;duzych;miast,151,0,824983.html) Kolej obniża ceny biltów do dużych miast Wycieczka pociągiem połączona ze zwiedzaniem i zniżki na przejazdy do dużych miast - taką ofertę przygotowali przewoźnicy kolejowi na Noc Muzeów.
bESUGSQy
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)