Notowania

pkp intercity
02.03.2013 09:02

PKP Intercity chce zlikwidować część połączeń

W zeszłym roku spółka odnotowała około 9,2 mln zł straty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stawinski/Reporter)

PKP Intercity rozważa zlikwidowanie od czerwca części swoich pociągów międzynarodowych. Jak poinformował prezes przewoźnika Janusz Malinowski, chodzi o trzy lub cztery najmniej rentowne połączenia.

_ - Planujemy korektę połączeń międzynarodowych. Rozważamy odwołanie niektórych pociągów, tych przynoszących największe straty _ - powiedział Malinowski.

Prezes nie ujawnił, o które pociągi chodzi. - _ Na razie dopiero rozważamy zrezygnowanie z tych połączeń, więc nie chciałbym na razie ich wskazywać. To będą najprawdopodobniej trzy lub cztery pociągi, ale nic nie jest przesądzone _ - wyjaśnił.

Zgodnie z rozkładem jazdy międzynarodowych pociągów przewoźnika obowiązującym od piątku 1 marca i zamieszczonym na stronie internetowej PKP Intercity spółka obsługuje obecnie 30 takich połączeń plus trzy pociągi komercyjne - czyli uruchamiane we współpracy z kolejami rosyjskimi Moskwa-Paryż i Moskwa-Nicea, oraz pociąg Berlin-Saratów.

W zeszłym roku PKP Intercity odnotowało około 9,2 mln zł straty. PKP Intercity przewiozło w 2012 r. 30,5 mln pasażerów, czyli o ok. 600 tysięcy mniej niż w 2011 r. Spółka systematycznie poprawia swoje wyniki finansowe. W 2010 r. PKP Intercity odnotowało ponad 136,2 mln zł straty, a w 2011 r. było to już 22,4 mln zł straty. Władze spółki prognozują, że przewoźnik nie odnotuje straty lub zamknie rok z zyskiem najwcześniej w 2014 r. Według nich 2013 rok prawdopodobnie spółka również zamknie na minusie; przy niesprzyjających okolicznościach strata może sięgnąć nawet 100 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Ta spółka jeszcze długo nie będzie dochodowa Przy niesprzyjających okolicznościach strata za 2013 rok może sięgnąć nawet 100 mln zł.
Szybsza prywatyzacja PKP? To możliwe Zmiana finansowania zakupu szybkich pociągów dla PKP Intercity z funduszy UE zwiększa szansę szybszej prywatyzacji spółki w przyszłości - powiedział szef PKP Jakub Karnowski.
Największy przetarg na kupno pociągów PKP Intercity zamierza kupić 20 pociągów. To jeden z największych kontraktów spółki.
Tagi: pkp intercity, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz