Notowania

kraków
06.03.2013 14:45

PKP ogłosiły przetarg na dokończenie budowy dworca Kraków Główny

Otwarcie ofert nastąpi 15 kwietnia tego roku, a prace powinny się zakończyć w niecałe pół roku po podpisaniu umowy z wykonawcą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(CC/Wikimedia)

PKP SA ogłosiły przetarg na dokończenie budowy nowego dworca kolejowego Kraków Główny. Umowa z dotychczasowym wykonawcą inwestycji, katowicką spółką Budus została zerwana pod koniec zeszłego roku, po opuszczeniu przez firmę placu budowy.

Poszukiwany wykonawca ma zaprojektować i dokończyć roboty związane z budową dworca kolejowego Kraków Główny, w tym m.in. związane przebudową antresoli nad kasami, na której zlokalizowane są poczekalnie i lokale usługowe. Szacunkowa wartość tych prac to prawie 55 mln zł netto.

Otwarcie ofert nastąpi 15 kwietnia tego roku, a prace powinny się zakończyć w niecałe pół roku po podpisaniu umowy z wykonawcą.

Inwestycję o wartości 130 mln zł, która pierwotnie miała zostać zakończona na EURO 2012, realizowało od listopada 2010 roku Katowickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Budus SA, które w 2012 r. zostało postawione w stan upadłości likwidacyjnej.

Nowy dworzec kolejowy Kraków Główny będzie usytuowany pod torami i peronami dzisiejszej stacji. Będzie to jeden z najlepiej rozwiniętych węzłów komunikacyjnych w kraju, łączący wiele środków transportu.

Nowy dworzec będzie zintegrowany z przystankami podziemnego tramwaju oraz dworcem autobusowym, z którego odjeżdżają autobusy komunikacji miejskiej i dalekobieżnej. Specjalne pociągi będą go łączyć z lotniskiem Kraków-Balice.

Przestrzeń dla pasażerów zostanie zorganizowana na powierzchni 12 tys. metrów kwadratowych. W holu głównym znajdą się m.in. kasy biletowe, centra obsługi klienta, skrytki bagażowe, miejskie punkty informacyjne, bankomaty, kafejki, kioski prasowe. Na jednym z poziomów zaplanowano poczekalnię dla pasażerów, restauracje i sklepy.

Inwestycja o wartości 130 mln zł jest finansowana ze środków Programu Operacyjnego _ Infrastruktura i Środowisko _ Unii Europejskiej. Jest to jeden z trzech, obok Wrocławia i Gdyni, projektów tego typu finansowanych ze środków unijnych.

Czytaj więcej w Money.pl
PKP Intercity ujawniła straty. Idą w miliony Z usług przewoźnika skorzystało aż 600 tysięcy osób mniej niż rok wcześniej.
Jest kompromis związkowców PKP z władzami Podczas dzisiejszych rozmów ustalono, że pracodawca na wniosek pracownika będzie wykupywał dla niego na swój koszt prawo do przejazdów z ulgą 99-proc. w drugiej klasie.
Polacy wyprodukowali pociąg, który mknie 200 km/h Podczas testów pociąg nowosądeckiej firmy Newag osiągnął 211,6 km/godz.
Tagi: kraków, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz