Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
PKP SA planuje szybko sprzedać nieruchomości za 170 mln zł

PKP SA planuje szybko sprzedać nieruchomości za 170 mln zł

Fot. Lukasz GRUDNIEWSKI, Eeast News

170 mln zł ze sprzedaży nieruchomości planują uzyskać w tym roku PKP SA - poinformował członek zarządu PKP SA Piotr Ciżkowicz. Do sprzedaży wyznaczono m.in. nieruchomości w Warszawie i Jachrance.

Przez pierwsze sześć miesięcy tego roku kolejarze sprzedali nieruchomości o łącznej wartości 41,4 mln zł.

Władze PKP SA prognozują, że w przyszłym roku nabywców znajdą nieruchomości o wartości 175 mln zł, a w 2015 r. - o wartości 220 mln zł. Jak wyjaśnił Ciżkowicz, jest to plan minimum, nieuwzględniający nieruchomości o nieuregulowanych stosunkach prawnych. Chodzi m.in. o teren w centrum Warszawy zajęty dziś przez Muzeum Kolejnictwa. PKP SA chciałoby ten teren sprzedać albo zagospodarować inaczej, ale wcześniej musi porozumieć się z władzami muzeum. W planach jest sprzedaż kolejnych działek, m.in. w Warszawie, Bydgoszczy i Katowicach.

Od kwietnia 2012 r. do czerwca 2013 r. kolejarze oddali samorządom lokalnym prawie 80 dworców, z czego 31 w pierwszym półroczu br. Jak wskazał Ciżkowicz, pozwoliło to obniżyć koszty funkcjonowania PKP SA o 626 tys. zł. Do końca 2015 roku PKP SA chce oddać samorządom 250 dworców i terenów po zamkniętych liniach kolejowych, które będzie można przekształcić np. w ścieżki rowerowe.

W pierwszym półroczu 2013 roku oddano do użytku cztery zmodernizowane dworce kolejowe, a do końca roku liczba ta powiększy się o kolejnych 15 obiektów, w tym tak ważnych, jak dworzec w Krakowie czy Radomiu. W 2013 roku mają zostać ukończone remonty na dworcach w Katowicach i Poznaniu. Do końca 2015 roku PKP zmodernizuje 80 kolejnych obiektów.

PKP SA zarządza 2,5 tys. dworców kolejowych, z czego czynnych jest tylko 600. Z tych 600 dworców do prowadzenia ruchu międzyregionalnego potrzebnych jest zaledwie około 220, a pozostałe obsługują tylko ruch regionalny. Kolejarze chcieliby, żeby w 2015 r. ruch kolejowy był prowadzony na dziesięciu najważniejszych dworcach, a kolejne 80 obsługiwałoby ruch międzymiastowy i regionalny. Liczba dworców ma się więc zmniejszyć o 800.

Czytaj więcej w Money.pl
Polskie Koleje Linowe sprzedane. A to nie koniec zmian w PKP
Cena zakupu wyniosła 215 mln zł. Podpisanie umowy sprzedaży finalizuje proces prywatyzacji PKL.
PKP chce sprzedaż 800 dworców. Na początek...
Ponad 50 dworców planuje wystawić w tym roku na sprzedaż PKP SA.
Nieruchomości PKP na sprzedaż. Jest perełka
PKP SA we Wrocławiu planują do końca roku 2013 roku sprzedać kilkadziesiąt nieruchomości w województwie dolnośląskim.
sprzedaż, pkp, nieruchomości, kolej, dworce
PAP
Czytaj także
Polecane galerie