Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKW odrzuciła wyborcze sprawozdanie Ligi Polskich Rodzin

0
Podziel się:

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe z kampanii wyborczej komitetu wyborczego Ligii Polskich Rodzin. Poinformował o tym ekspert PKW Miłosz Wilkanowicz.
Państwowa Komisja Wyborcza orzekła, że komitet wyborczy LPR w sposób naruszający przepisy ordynacji wyborczej pozyskał na kampanię ponad 296 tysięcy złotych.

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe z kampanii wyborczej komitetu wyborczego Ligii Polskich Rodzin. Poinformował o tym ekspert PKW Miłosz Wilkanowicz.
Państwowa Komisja Wyborcza orzekła, że komitet wyborczy LPR w sposób naruszający przepisy ordynacji wyborczej pozyskał na kampanię ponad 296 tysięcy złotych. Kwotę te stanowią wpłaty dokonane z pominięciem Funduszu Wyborczego Partii. Miłosz Wilkanowicz wyjaśnił, że komitet przyjmował wpłaty od osób fizycznych oraz wpłaty po dniu wyborów co jest zabronione.
Dodał, że komitet wyborczy partii mógł przyjmować wyłącznie środki finansowe z Funduszu Wyborczego Partii. Tymczasem środki te nie wpływały na Fundusz Wyborczy, ale na konto Komitetu Wyborczego, co stanowiło podstawę do odrzucenia sprawozdania.
Miłosz Wilkanowicz wyjaśnił, że pełnomocnik komitetu wyborczego może w ciągu 7 dni od doręczenia decyzji PKW odwołać się od niej do Sądu Najwyższego.
Jak dodał ekspert PKW jeśli jednak postanowienie PKW zostanie przez sąd utrzymane w mocy, wówczas komitetowi wyborczemu obniża się dotację podmiotową i subwencję o kwotę stanowiącą trzykrotność sumy pozyskanej z naruszeniem prawa. Wilkanowicz podkreślił jednak, że pozostała kwota nie może być mniejsza niż 75 procent kwoty należnej.
Ponadto, zgodnie z ordynacją wyborczą, na wniosek PKW sąd okręgowy orzeka przepadek całej kwoty uzyskanej z naruszeniem ordynacji na rzecz Skarbu Państwa.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)