Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Polska płaca minimalna więcej warta niż grecka czy portugalska. Na tle UE jednak dalej wypadamy słabo

87
Podziel się:

2,1 tys. zł, czyli niespełna 503 euro, tyle w 2018 roku wynosi płaca minimalna nad Wisłą.

2,1 tys. zł, czyli niespełna 503 euro, tyle w 2018 roku wynosi płaca minimalna nad Wisłą.
2,1 tys. zł, czyli niespełna 503 euro, tyle w 2018 roku wynosi płaca minimalna nad Wisłą. (Wojciech Strozyk/REPORTER)

Wciąż daleko nam do Irlandii, Niemiec, czy Francji. Mimo tego, polska pensja minimalna należy do najwyższych w Europie Wschodniej. Wyprzedza nas jedynie Słowenia – wynika z danych Eurostatu.

2100 zł, czyli niespełna 503 euro, tyle od stycznia 2018 roku wynosi płaca minimalna nad Wisłą. Czy to dużo? Na pewno więcej niż np. na Węgrzech, w Czechach czy Estonii. Dwa razy tyle co Bułgarii. W regionie państw Europy Wschodniej jesteśmy wiceliderem pod tym względem – pisze gazeta.pl.

Siła nabywcza naszej płacy minimalnej, czyli ile za nią możemy kupić, jest wyższa niż w Grecji czy Portugalii. Do poziomu Hiszpanii brakuje Polsce zaledwie 41 euro.

W ten sposób analizując najnowsze dane Eurostatu może się wydawać, że bardzo rośniemy w siłę. Jednak porównując, czy to nominalną wartość płacy, czy jej siłę nabywczą wciąż daleko nam do Europy Zachodniej.

Fot. ec.europa.eu/eurostat

Jak wyliczyła gazeta.pl, siła niemieckiej płcy minimalnej przewyższa polską aż o 62 proc. Nominalnie to jeszcze więcej. Niemieckie minimalne wynagrodzenie to niemal dwukrotność polskiego (198 proc.).

Daleko nam również do Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Holandii, nie mówiąc już o Irlandii czy Luksemburgu, gdzie płaca minimalna jest najwyższa w całej Europie i wynosi blisko 2 tys. euro.

Z drugiej strony są kraje, gdzie płacy minimalnej nie ma, jak w Danii, Szwecji, Finlandii, Austrii, czy we Włoszech albo na Cyprze.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(87)
Adam
4 lata temu
Problem w tym ze płaca minimalna po opodatkowaniu w Polsce jest mniejsza o 20% w porównaniu do UK.
wojtek
4 lata temu
Problem polega na tym jaki procent pracowników w Polsce zarabia minimalną.....w europie 3-5%w Polsce 15% to jest problem ludzie zarabiają mało to starsi klepia bide młodsi wyjeżdżają...
Brawo Duda i ...
4 lata temu
A jeszcze dwa lata temu byliśmy "biedną, brzydką panną na wydaniu"
123
4 lata temu
EUROPA NAM DEMOKRACJI I WOLNOŚCI TEŻ ZAZDROŚCI
heniek112
4 lata temu
A kto ta place minimalna wynalazl2100brutto,albo 13,50 na godzine ,jest to zmowa zwiazkow ,pracodawcow,,aby mozna bylo czlowieka kolowac dowoli !!!!!w swietle prawa.
...
Następna strona