Notowania

Płaca minimalna. Rafalska proponuje 2,1 tys. zł

2,1 tys. zł ma wynieść w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę. Stawka godzinowa ma wzrosnąć do 13,70 zł - wynika z projektu rozporządzenia, przygotowanego przez ministerstwo rodziny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tomasz Gzell/PAP)

Chodzi oczywiście o kwotę brutto. Na rękę wyjdzie to nieco ponad 1,5 tys. zł. Obecnie minimalne wynagrodzenie to 2 tys. zł brutto.

Projekt ujrzał światło dzienne w czwartek. Ministerstwo zwraca uwagę, że zgodnie z prawem, płaca minimalna powinna wynosić w przyszłym roku co najmniej 2 049,30 zł, zaś minimalna stawka godzinowa - 13,30 zł.

Na co stać Kowalskiego? Zobacz, jak zmieniła się siła nabywcza Polaków:

"Jednakże, uwzględniając sytuację na rynku pracy, optymistyczne prognozy wzrostu gospodarczego oraz poziom wskaźników makroekonomicznych, proponuje się podwyższenie wysokości minimalnego wynagrodzenia na 2018 r. do kwoty 2 100 zł, co oznacza wzrost w stosunku do wysokości obowiązującej w roku bieżącym o 5 proc. oraz relację do prognozowanego na 2018 r. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na poziomie 47,3 proc." - napisano w uzasadnieniu projektu.

Wcześniej rząd proponował płacę minimalną na poziomie 2 080 zł oraz 13,50 zł minimalnej stawki godzinowej. Rada Dialogu Społecznego jednak nie doszła w tej sprawie do porozumienia, a stawki wskazane w rozporządzeniu nie mogą być niższe od tych, przedstawionych do negocjacji.

Rząd szacuje, że za pensję minimalną pracuje około 1,4 mln Polaków.

Wydatki budżetu państwa wzrosną w związku z podniesieniem płacy minimalnej o około 164,2 mln zł w skali roku. Jest to związane z finansowaniem świadczeń, których wysokość jest związana z wysokością właśnie minimalnego wynagrodzenia.

Tagi: płaca minimalna, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-07-2017

sdfghRafalska patrz na swoje podwórko- pracownicy ZUS z wieloletnim stażem pracy i wyższym wykształceniem zbliżają się do pensji minimalnej. Tu powinnaś … Czytaj całość

27-07-2017

WaldiProszę podnieść kwotę wolną od podatku apotem żądać podwyżek. I tak za towar i usługi płacimy dużo więcej niż podwyżki pensji. A podwyżki emerytur i … Czytaj całość

28-07-2017

Jana ile wynosiła za rządów PO tego nie napiszecie? oczywiście 2100 to mało ale stopniowo będzie podwyższana, za rządów PO nigdy nie było pieniędzy dla … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (421)