Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Płaca minimalna w górę. Solidarność ma projekt

Solidarność chce, by płaca minimalna była równa co najmniej 50 proc. średniej krajowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(archiwum Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności")

*Jutro przewodniczący NSZZ _ Solidarności _ Piotr Duda przekaże marszałkowi Sejmu Grzegorzowi Schetynie 300 tys. podpisów zebranych pod obywatelskim projektem ustawy o płacy minimalnej - poinformował związek w niedzielę w komunikacie. *

Podpisy z warszawskiej siedziby Solidarności przewiezie do Sejmu specjalnie wynajęty autobus.

_ - Chcielibyśmy, aby ustawa została uchwalona jeszcze w tej kadencji Sejmu, ale nie przywiązujemy do tego szczególnej wagi _ - powiedział zastępca pełnomocnika Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej w sprawie płacy minimalnej, Henryk Nakonieczny.

Poinformował, że główne założenie projektu to powiązanie płacy minimalnej ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce narodowej i taki jej wzrost, aby najniższa pensja stanowiła 50 proc. przeciętnej płacy. - _ Szybkość wzrostu płacy minimalnej zależałaby od tempa wzrostu gospodarczego _ - wyjaśnił.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t148858.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/frasyniuk;to;politycy;demoralizuja;polakow,195,0,863683.html) Frasyniuk: To politycy demoralizują Polaków

Zgodnie z projektem wysokość minimalnego wynagrodzenia rosłaby szybciej w przypadku wzrostu PKB o co najmniej 3 proc. Natomiast jeśli wzrost gospodarczy byłby niższy lub miał wartość ujemną, minimalne wynagrodzenie byłoby ustalane według dotychczas przyjętych zasad.

Na początku maja, kiedy _ Solidarność _ ogłaszała zbiórkę podpisów pod projektem nowelizacji ustawy o płacy minimalnej, przewodniczący związku Piotr Duda tłumaczył, że wynagrodzenie to nie może być uzależnione od _ widzimisię polityków, kolejnego premiera czy ministra finansów _.

Komisja Trójstronna nie doszła w ubiegłym tygodniu do porozumienia w sprawie płacy minimalnej. Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak zapowiedział, że Rada Ministrów wyda rozporządzenie ustalające minimalne wynagrodzenie w 2012 r. na proponowanym wcześniej przez rząd poziomie 1,5 tys. zł.

Związkowcy uważają, że to propozycja nie do zaakceptowania. Zdaniem _ Solidarności _ minimalne wynagrodzenie powinno być o prawie 100 zł wyższe. OPZZ zwracało uwagę, że 1,5 tys. złotych brutto daje niewiele powyżej 1 tys. zł netto, a z takiej pensji nie da się utrzymać.

Według PKPP Lewiatan płaca w wysokości 1,5 tys. zł jest kompromisem _ między tym co można, a tym, co by się chciało _, a szybszy wzrost płacy minimalnej spowodowałby znaczny wzrost bezrobocia w regionach słabych gospodarczo. Natomiast Pracodawcy RP opowiadają się za ustanowieniem płacy minimalnej na najniższym możliwym poziomie, jaki wynika z ustawy o minimalnym wynagrodzeniu - w wysokości 1486 zł.

Zgodnie z ustawą z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę Rada Ministrów przedstawia Komisji Trójstronnej propozycje wysokości tej płacy do 15 czerwca każdego roku. Komisja ma miesiąc na uzgodnienia. Jeśli związki, pracodawcy i strona rządowa nie osiągną porozumienia w terminie, to Rada Ministrów do 15 września sama ustala wysokość minimalnego wynagrodzenia.

W 2010 r. Komisja Trójstronna ustaliła, że w kolejnym roku płaca minimalna wzrośnie do 1408 zł brutto. Rząd odrzucił jednak ten consensus, ustalając płacę minimalną na poziomie 1386 zł.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t20699.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/solidarnosc;chce;wyzszej;placy;minimalnej,83,0,857171.html) Solidarność chce wyższej płacy minimalnej Zdaniem związkowców pensja minimalna powinna być uzależniona nie od decyzji polityków a od wzrostu gospodarczego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/t132538.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/sniadek;nikt;tak;bardzo;nie;ignorowal;ludzi;jak;ten;rzad,12,0,838412.html) Śniadek: Nikt tak bardzo nie ignorował ludzi, jak ten rząd Rząd ma kłopoty z budżetem, nie większe niż miliony rodzin ze swoimi budżetami.
Tagi: podwyżka płacy minimalnej, płaca minimalna, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz