Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Płaca minimalna w Polsce. Będzie zróźnicowana?

0
Podziel się:

Przedsiębiorcy skarżą się, że zatrudnienie osoby bez kwalifikacji za 1500 złotych brutto jest dla nich nieopłacalne.

Płaca minimalna w Polsce. Będzie zróźnicowana?
(Endostock/Dreamstime.com)

Niższa płaca minimalna dla najsłabszych grup na rynku pracy pomogłaby tym grupom znaleźć zatrudnienie.

Jak mówi IAR wiceminister pracy Jacek Męcina, pracodawcy często skarżą się, że zatrudnienie osoby bez kwalifikacji za 1500 złotych brutto jest dla nich nieopłacalne.

_ - Relatywnie wysoki poziom płacy minimalnej utrudnia aktywność zawodową, zwłaszcza tych grup najsłabszych, najmniej produkcyjnych. To jest kwestia młodzieży która wkracza na rynek pracy, ale też pracowników z najniższymi kwalifikacjami. Pewne działania już są realizowane i na przykład dla absolwentów którzy wkraczają na rynek pracy to 80 procent płacy minimalnej - _ uważa Jacek Męcina.

POSŁUCHAJ JACKA MĘCINY:

(źródło: IAR)

Zdaniem niektórych ekonomistów, byłoby zasadne uzależnienie wysokości minimalnego wynagrodzenia od regionu kraju. Tam, gdzie bezrobocie jest wyższe, płaca minimalna mogłaby byc niższa - uważają zwolennicy tego pomysłu. Dodają, że dzięki temu pracodawcy tworzyliby więcej miejsc pracy. Poza tym ceny w słabszych regionach są niższe niż na przykład w Warszawie.

Minister Jacek Męcina uważa jednak, że takie podziały nie mają charakteru regionalnego.

_ - Można na przykład na Mazowszu, największym województwie w Polsce, znaleźć Warszawę gdzie płace są wysokie, i ten Szydłowiec, który znany jest z wysokich stóp bezrobocia, gdzie płace są relatywnie niskie. Wydaje się, że być może potrzebna jest dyskusja o zróżnicowaniu na bardziej lokalnym poziomie - _ uważa minister Męcina.

POSŁUCHAJ JACKA MĘCINY:

(źródło: IAR)

Minister Męcina przyznał, że rząd zastanawia się nad wprowadzeniem instrumentów, które pozwolą pracodawcom zmniejszać poziom płacy minimalnej dla zatrudnianych najsłabszych grup na przykład dla osób 50+. Dzięki temu osoby te mogłyby zdobyć zatrudnienie.

Od nowego roku płaca minimalna w całym kraju ma wzrosnąć z obecnych 1500 złotych brutto do 1600 złotych brutto.

Czytaj więcej o płacach w Polsce w Money.pl
Ta decyzja rządu podwyższy składki na ZUS Przedsiębiorca, który płaci pracownikowi pensję minimalną, musi się liczyć z dodatkowym kosztem zatrudnienia. Wzrosną też składki na ZUS.
Dziś propozycja w sprawie płac. Ustąpią? Propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej w 2013 r. w wysokości 1600 zł jest racjonalna - twierdzi minister pracy.
O ile wzrośnie płaca minimalna? Oni ostrzegają Zdaniem przedsiębiorców zbyt wysokie podniesienie najniższego wynagrodzenia spowoduje większą inflację i obniży konkurencyjność polskich firm.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)