Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Średnia krajowa przekroczyła 4,5 tys. zł. Płace rosną, ale nierówności wciąż duże

124
Podziel się:

Jest więcej pracy i płacy. Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane.

Średnia krajowa przekroczyła 4,5 tys. zł. Płace rosną, ale nierówności wciąż duże

Średnia pensja w firmach zatrudniających co najmniej 10 osób wyniosła w marcu 4 577,86 zł brutto - podał właśnie Główny Urząd Statystyczny. To o 273 zł więcej niż miesiąc wcześniej.

Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły w ciągu roku przeciętnie o 5,2 proc. To oznacza wyraźne przyspieszenie podwyżek względem poprzedniego miesiąca. W lutym średnia płaca w firmach wzrosła o 4 proc. rok do roku. Większość ekonomistów spodziewała się, że utrzyma się na podobnym poziomie.

Skok w statystykach bardzo widoczny jest na tle dwóch ostatnich miesięcy. W marcu średnia krajowa wyniosła 4 577,86 zł brutto, a w lutym była na poziomie 4 304,95 zł. Skąd taka duża różnica? Jest to stała tendencja widoczna każdego roku. Zawsze marzec jest drugim najlepszym miesiącem roku pod względem płac.

Najwyższe statystyki zawsze są w grudniu. Ostatnio padł nowy rekord - 4 635,77 zł. Końcówka roku to dość specyficzny okres, bo wypłacane są wtedy różnego rodzaju dodatki do pensji, które zawyżają wynik.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw

Oczywiście ponad 4,5 tys. zł to kwota brutto. Po różnych potrąceniach "na rękę" zostaje pracownikowi już tylko około 3 255 tys. zł. Co dzieje się z różnicą? Przy takich stawkach około 445 zł idzie do ZUS na emeryturę. Blisko 200 zł to składki chorobowe i rentowe. Dodatkowo 355 zł trafia do Narodowego Funduszu Zdrowia, a 340 zł to zaliczka na podatek dochodowy.

Jednocześnie warto zauważyć, że blisko 3 255 zł, które wpływa na konto pracownika, tak naprawdę oznacza dla pracodawcy koszt rzędu 5 500 zł. Wszystko przez kolejne składki na ZUS, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Szczegółowe wyliczenia odnośnie wynagrodzeń w prosty sposób można przeprowadzić dzięki kalkulatorowi płac WP money.

Średnia coraz wyższa. Równie wysokie nierówności

Główny Urząd Statystyczny opublikował tylko najnowsze wyliczenia dotyczące średniej. Nie informuje, jak rozkładają się pensje ogółem. Wyliczany przez OECD wskaźnik zróżnicowania decylowego pokazuje, że w Polsce występują wciąż bardzo duże nierówności płacowe. Suma dochodów 10 proc. ludzi zarabiających najwięcej w naszym kraju 4-krotnie przewyższa łączne wynagrodzenia 10 proc. najmniej zarabiających.

Niedawno w WP money sprawdziliśmy, kto zawyża średnie statystyki wynagrodzeń. Oczywiście korporacje i to nie tylko zagraniczne. Informatycy w Asseco Poland zarabiają blisko 13 tys. zł brutto. Przeciętny polski pracownik kombinatu miedziowego KGHM zarabiał w 2016 roku według naszych wyliczeń 11,5 tys. zł brutto - tyle wynosiły wydatki spółki na wynagrodzenia i świadczenia socjalne przeliczone przez liczbę pracowników.

Pod względem nierówności płacowych nie jesteśmy jednak wyjątkowym krajem. Jeszcze większe zróżnicowanie występuje w USA. Względnie wyrównany poziom płac jest za to w Szwecji.

Z danych OECD i powyższego wykresu można wyczytać, że choć nierówności płacowe w kraju są duże, w ostatnich latach malały. Od 1989 do 2006 roku niemal cały czas przepaść między najbogatszymi i najbiedniejszymi się powiększała.

Firmy potrzebują rąk do pracy

Roczny wzrost średniej wynagrodzeń na poziomie 5,2 proc. jest wysoki i zaskakuje ekonomistów, którzy typowali 4,25 proc wzrostu. Nieco więcej oczekiwano po zatrudnieniu, które miało wzrosnąć rok do roku o 4,6 proc. Było jednak minimalnie niższe, na poziomie 4,5 proc., co i tak jest świetnym wynikiem.

Widać więc, skąd po części wynikają podwyżki. Firmy w ten sposób próbują ściągać do siebie najlepszych pracowników, na których rośnie zapotrzebowanie. W ciągu ostatnich 12 miesięcy przyrost zatrudnienia w przedsiębiorstwach powyżej 9 osób wyniósł prawie 257 tys. W sumie zatrudnienie w takich firmach ma 5 mln 981 tys. osób.

Liczby podane przez GUS potwierdzają dobrą sytuację panującą na rynku pracy, gdzie bezrobocie znalazło się ostatnio na najniższym poziomie od 25 lat. W marcu bez pracy było 8,2 proc. Polaków - podaje MRPiPS.

Bezrobocie w Polsce

Bez pracy na koniec marca było 1,33 mln osób, a więc o 57,7 tys. osób mniej niż w lutym i o 274,8 tys. mniej niż w marcu ubiegłego roku. Pracodawcy w ubiegłym miesiącu zgłosili do urzędów pracy 167,5 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o 30 tys. więcej niż miesiąc temu. Wzrost liczby wolnych miejsc pracy odnotowano w 13 województwach.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(124)
anna
7 lat temu
place rosna a emerytury maleja
Ealdon
7 lat temu
W czasach minionych, w ZSRR krążyło takie powiedzenie: dogmatycy twierdzą, że w komunizmie nadal będzie pieniądz, rewizjoniści twierdzą, że w komunizmie pieniędzy nie będzie a my, marksiści-leniniści twierdzimy, że u jednych będzie a u drugich nie będzie. To co się zmieniło?
Horst
7 lat temu
Podawanie dochodów brutto stanowi KOSMICZNY Wyimaginowany SWIAT.Jaki procent populacji osiąga ten pułap?Srednia brutto w Polsce to 1000EURO!.Zasiłek dla bezrobotnych w Unii wynosi 700Euro.Zatem ta kosmiczna średnia Polska nieznacznie przekracza ten zasilek.300Euro to podstawowy DOCHÓD POLAKA po 28latach przeksztalceń wszelkich. Uchodzcy wPolsce dostają zasilek w wysokośći 1650Euro?Polscy emeryci i renciści nawet nie dosięgają do tej kwoty.
bida, aż pisz...
7 lat temu
Zasiłek pielęgnacyjny dla osób niepełnosprawnych od 2006 roku wynosi, aż 153 zł miesięcznie i przez te prawie 11 lat nie wzrósł nawet o 1 złotówkę.
Niepełnospraw...
7 lat temu
Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w większości instytucji państwowych cały czas utrzymuje się poniżej wymaganego przepisami progu 6%.
...
Następna strona