Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Za mandat zapłacisz kartą. Ministerstwo szykuje zmiany

12
Podziel się

Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, który trafił właśnie do konsultacji.

Za mandat zapłacisz kartą. Ministerstwo szykuje zmiany
(Piotr Skraba/Reporter)
bDATTXtx

MSWiA chce wprowadzić możliwość płacenia za mandat kartą płatniczą. Będzie to dotyczyło zarówno Polaków, którzy muszą dokonać wpłaty na wskazany rachunek bankowy, jak i cudzoziemców, którzy mogą opłacić mandat wyłącznie gotówką. Policjanci stopniowo mają być wyposażani w terminale do kart.

Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, który trafił właśnie do konsultacji.

Obecnie przepisy przewidują trzy rodzaje mandatów: kredytowany, zaoczny i gotówkowy. Na osoby stale zamieszkujące w Polsce nakładane są dwa pierwsze, co skutkuje tym, że za każdym razem muszą dokonać wpłaty na wskazany rachunek bankowy. Często wiąże się to z koniecznością opłaty na poczcie. Mandat gotówkowy, uiszczany bezpośrednio funkcjonariuszowi, odnosi się jedynie do cudzoziemców.

bDATTXtz

Jak wskazuje MSWiA zmiany będą miały szczególne znaczenie w odniesieniu do sprawców wykroczeń przebywających jedynie czasowo w Polsce, a więc w głównej mierze cudzoziemców. Obecnie w praktyce policjanci nakładając mandat, muszą dowozić ich do najbliższego bankomatu.

"W wielu miejscowościach istnieje możliwość uzyskania z bankomatu polskich pieniędzy, jednakże wiąże się to z koniecznością zapewnienia sprawcy, lub innej osobie dysponującej kartą, możliwości dotarcia do tego bankomatu" - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

Urządzenia do autoryzacji rozliczeń bezgotówkowych mają być etapowo wprowadzane do użytku m.in. przez policjantów. - Projektowane rozwiązanie adresowane jest do wszystkich podmiotów uprawnionych do nakładania grzywien w drodze mandatów karnych, jednak w największym stopniu będzie oddziaływać na policję, która z uwagi na swą liczebność, zakres przyznanych uprawnień oraz nałożonych obowiązków, ujawnia największą liczbę wykroczeń - podkreślono.

Jak wynika z uzasadnienia projektu w 2015 roku policjanci wystawili ponad 5,5 mln mandatów. Według MSWiA zmiany mogą "w istotny sposób" zwiększyć ściągalność mandatów.

bDATTXtF

oprac.: Katarzyna Kalus

bDATTXua
kraj
prawo
Źródło:
KOMENTARZE
(12)
Antek
4 lata temu
Mogliby jeszcze hot dogi sprzedawać to by człowiek wrzucił coś na ruszt w czasie postoju.
qwerty
4 lata temu
czyli wszystko jasne.policja bedzie sama sieoplacala.pesja zalezy od ilosci mandatow.panstwo policyjne nam sie szykuje
PPP
4 lata temu
TU TRZEBA ZASTOSOWAĆ PRAWO CYWILNE DLA KAŻDEGO Z TYCH KRZYKACZY !!!
bDATTXub
Oij
4 lata temu
Petru dziwko niemiecka
Idiocu
4 lata temu
Idioci. Policja to organ do lupienia pieniędzy jak Us