Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Plantatorzy tytoniu nie dostaną unijnych dotacji

0
Podziel się:

Resort rolnictwa obiecał im pomoc w formie dopłat, w wysokości 52 mln euro.

Plantatorzy tytoniu nie dostaną unijnych dotacji

Resort rolnictwa, wobec braku unijnych dotacji do plantacji tytoniu, obiecał plantatorom dodatkową pomoc w formie dopłat uzupełniających w wysokości 52 mln euro.

Ministerstwo rolnictwa otrzymało w tym tygodniu pismo od unijnego komisarza ds. rolnictwa Daciana Ciolosa, w który negatywnie odpowiedział na polską prośbę w sprawie specjalnego wsparcia producentów tytoniu w 2010 roku - poinformował w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke.

List w tej sprawie Polska wysłała do KE 12 lutego tego roku.

Sprawą pomocy dla producentów tytoniu zajmowała się w styczniu komisja rolnictwa. Posłowie wystosowali dezyderat do premiera, w którym zarzucili resortowi rolnictwa, że zaniedbał wsparcie dla plantatorów tytoniu. Wiceminister przyznał, że KE nie przyznała polskim plantatorom pieniędzy, bo polskie ministerstwo rolnictwa złożyło wniosek po terminie.

Plocke zaznaczył jednak, że dla plantatorów tytoniu jest przewidziana dodatkowa pomoc z budżetu krajowego w wysokości 52 mln euro, co oznacza dopłatę ok. 13 tys. zł do jednego hektara tej uprawy. Ponadto rolnicy dostają dopłaty obszarowe. W Polsce tytoń rośnie na 16,8 tys. ha.

Posłowie negatywnie ocenili odpowiedź na dezyderat uznając go za mało konkretny. Została ona odrzucona większością głosów.

Polska jest drugim, co do wielkości producentem tytoniu w Europie.

Jego uprawą zajmuje się około 14 tys. gospodarstw, głównie położonych w województwach: lubelskim, podkarpackim i małopolskim. Z uprawą tytoniu związanych jest około 60 tys. osób. Są to na ogół małe gospodarstwa (średnie powierzchnia - to 1,17 ha), w których tą pracochłonną uprawą zajmują się całe rodziny.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)