Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Plany papieża na pszyszły tydzień. Te decyzje będą kluczowe dla pontyfikatu

0
Podziel się:

Papież w ciągu siedmiu dni podejmie decyzję o terminie kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII, pojedzie też z wizytą do Asyżu.

Plany papieża na pszyszły tydzień. Te decyzje będą kluczowe dla pontyfikatu
(CPP / Polaris/East News)

To będzie kluczowy tydzień w dotychczasowym pontyfikacie Franciszka - tak obserwatorzy podsumowują program papieża na najbliższe dni: konsystorz w sprawie kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII, narada z kardynałami-doradcami i wizyta w Asyżu.

Jutro o godzinie 10 zbierze się w Watykanie pod przewodnictwem papieża konsystorz, czyli narada kardynałów, zarówno tych mieszkających w Rzymie, jak i przybyłych ze świata. Poświęcony będzie wyznaczeniu daty kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII.

Wcześniej zapowiadano, że to będzie wspólna msza kanonizacyjna, zapewne 27 kwietnia, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Taką datę wymienił sam papież wskazując, że zrezygnowano z planów zorganizowania tej uroczystości zimą tego roku w trosce o tysiące polskich pielgrzymów, którzy jechać będą z Polski autokarami.

Kanonizacja obu papieży będzie historycznym wydarzeniem w życiu Kościoła. Polski papież zostanie ogłoszony świętym w rekordowo krótkim czasie, dziewięć lat po śmierci. W przypadku Jana XXIII Franciszek uczynił zaś wyjątek; zgodził się na kanonizację bez wymaganego do niej zgodnie z przepisami kościelnymi cudu uzdrowienia, przypisywanego jego wstawiennictwu. Wystarczył jeden przypadek cudu, wybrany do beatyfikacji w 2000 roku.

Bezsprzecznie ogromny wpływ na życie Kościoła i Watykanu będzie miała rozpoczynająca się we wtorek trzydniowa narada papieża z ośmioma mianowanymi przez niego w pierwszym miesiącu pontyfikatu kardynałami-doradcami, reprezentującymi wszystkie kontynenty. To pierwsze takie gremium w historii papiestwa.

Konsultacje odbywać się będą w pustym apartamencie papieskim w Pałacu Apostolskim, w którym Franciszek nie zechciał zamieszkać, woląc pozostać w watykańskim Domu świętej Marty.

Tematem rozmów papieża z purpuratami ma być przygotowanie wielkiej reformy strukturalnej i organizacyjnej Kurii Rzymskiej oraz wprowadzenie zmian do regulującej jej funkcjonowanie konstytucji apostolskiej Jana Pawła II _ Pastor bonus _ z 1988 roku. Watykan poinformował, że kardynałowie przedstawią swoje sugestie, ale w czasie tych trzech dni nie zapadną decyzje.

Doradcami papieża zostali kardynałowie: Giuseppe Bertello z Włoch, Reinhard Marx z Niemiec, Francisco Javier Errazuriz Ossa z Chile, Oswald Gracias z Indii, Laurent Monsengwo Pasinya z Demokratycznej Republiki Konga, Sean Patrick O'Malley z USA i George Pell z Australii. Koordynatorem tego gremium papież mianował kardynała Oscara Rodrigueza Maradiagę z Hondurasu.

W ostatnich miesiącach kardynałowie zebrali w swoich krajach różne sugestie i propozycje dotyczące funkcjonowania Kurii Rzymskiej, czyli rządu Kościoła. Teraz przedstawią je papieżowi, który wcześniej mówił o większej potrzebie kolegialności.

Tuż przed naradą przewodniczący gremium kardynał Rodriguez Maradiaga w wywiadzie wyraził opinię, że dotychczasowy system funkcjonowania Kurii Rzymskiej należy uznać za zamknięty rozdział. Zastrzegł, że reforma nie nadejdzie szybko. Odnosząc się do dokumentu Jana Pawła II _ Pastor bonus _ kardynał Maradiaga stwierdził wręcz: _ Ta konstytucja skończyła się. Teraz jest inaczej. Musimy napisać coś innego _.

Według niektórych źródeł kościelnych niemal _ rewolucji _ należy spodziewać się podczas wizyty papieża Franciszka w Asyżu w piątek 4 października. Tam, przy grobie świętego, patrona swego pontyfikatu, w uroczystość świętego Franciszka z Asyżu papież, jak się przypuszcza, wygłosi programowe przemówienie.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/m278346.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/papiez;ukaral;peruwianskiego;biskupa;wydaleniem;ze;stanu;kaplanskiego,178,0,1390770.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Papież wytycza "najsurowszą karę" biskupowi O tej decyzji, która podjął papież po przeprowadzeniu procesu w Watykanie, poinformował w piątek miejscowe media przewodniczący peruwiańskiej Konferencji Episkopatu arcybiskup Salvador Pineiro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/m278343.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wywiad;z;papiezem;autor;franciszek;to;wulkan;idei;i;wizji,229,0,1386213.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Głośne komentarze po wywiadzie z papieżem - _ To bardzo mocne doświadczenie _ - podkreślił dziennikarz, autor 29-stronicowego wywiadu z papieżem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/m278347.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/papiez;franciszek;o;religii;i;polityce,244,0,1382900.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Papież Franciszek o religii i polityce - _ Rządzący, który nie kocha, nie może rządzić; może najwyżej wymuszać dyscyplinę, wprowadzać trochę porządku, ale nie rządzić _ - mówił Franciszek.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)