Notowania

podatki
24.12.2010 06:30

Płaskoń: Platforma kpi sobie z przedsiębiorców

U schyłku roku poczucie humoru osiąga na szczytach władzy zadziwiający obrót.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Wiceminister finansów Maciej Grabowski wywrócił powszechną opinię, że główni księgowi mają kiepskie poczucie humoru. *

Wyjaśniając błyskawiczną akcję rządu, sejmu i pana prezydenta, w wyniku której przedsiębiorcy używający tzw. samochodów z kratką już od 1 stycznia oberwą po Vacie, wysoki przedstawiciel fiskusa wspiął się na wyżyny wyrafinowanego absurdu. Przy okazji zmiany ustawy wyjaśniło się, co miała na myśli Nelly Rokita, mówiąc swego czas, że Donald Tusk stoi w rozkroku.

Ulubioną mantrą premiera jest powtarzanie od rana aż do wyłączenia ostatnich kamer w studiach TV, że rząd nie poświęca żadnej innej czynności tyle czasu, co przychylaniu nieba przedsiębiorcom. Wzniosłe deklaracje coraz częściej przekładają się na praktykę w taki sposób, jak w przypadku okratkowanych aut. Można zaryzykować twierdzenie, że jeśli Platforma nie przestanie przychylać, to lada moment wszystko zawali się na łeb.

Główni księgowi Rzeczpospolitej uczepili się kratek w poszukiwaniu kolejnej łatki dla dziurawego budżetu. Żeby zielona wyspa Donalda Tuska nie zniknęła w otchłani kryzysu, przedsiębiorcy, którzy używają do pracy trefnych pojazdów, nie będą mogli odliczać podatku VAT zawartego w cenie paliwa. Jeśli natomiast kupią do firmy nowy samochód, fiskus potraktuje auto jako osobowe, bez względu na kratkę oddzielającą przednie siedzenia od tylnych.

Zmiana wchodzi w życie natychmiast, co jest ewenementem wobec obowiązku stosowania zasady vacatio legis. I tu dochodzimy do poczucia humoru wiceministra Grabowskiego, który odnosząc się do protestu przedsiębiorców, oświadczył, że nie ma o co kruszyć kopii, bo przynajmniej od roku było wiadomo, że rząd będzie przychylał w tej kwestii nieba.

Gdyby wszystkie zapowiedzi rządu traktować jako zobowiązujące, to kierowcy lądowaliby masowo w kartoflisku, wgapiając się w mapy sprzed trzech lat, przestawiające perspektywę budowy dróg i autostrad. Gdyby wierzyć deklaracjom szefa PO sprzed ostatnich wyborów parlamentarnych, to lada moment powinny być wystawione na sprzedaż opustoszałe gmachy urzędów wojewódzkich. Donald Tusk obiecał je przecież zlikwidować, ponieważ dublują się z urzędami marszałkowskimi.

U schyłku roku poczucie humoru osiąga na szczytach władzy zadziwiający obrót. Ledwie sejm przyklepał obniżenie dotacji budżetowych dla partii, a Grzegorz Schetyna dał od ręki partiom po pięćset złotych miesięcznie na głowę każdego posła. Łatwo policzyć ile rocznie wypłynie pieniędzy z dziurawego budżetu. Marszałek obwieścił, że dzięki wzmocnieniu biur w terenie wysokie poselstwo znajdzie się bliżej elektoratu. Lepiej byłoby, gdy się znalazło bliżej zdrowego rozsądku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t113978.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rzad;zabiera;ulgi;powiedz;stop,201,0,728265.html) Rząd zabiera ulgi. Powiedz STOP! Polscy przedsiębiorcy w przyszłym roku zapłacą o blisko 2 mld złotych więcej podatku VAT niż dotychczas.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/154/t82586.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/podatek;vat;2011;oni;zabrali;przedsiebiorcom;ulgi;za;paliwo,71,0,728135.html) Podatek VAT 2011. Oni zabrali przedsiębiorcom ulgi za paliwo Nawet przewodniczący komisji _ Przyjazne państwo _ Adam Szejnfeld, i biznesmen Mirosław Drzewiecki z PO, głosowali za ograniczeniem w odpisywaniu VAT od aut z kratką i paliwa do firmowych samochodów. Nowelizacja poparli także opozycjoniści m.in. Mariusz Błaszczak z PiS i Marek Borowski z SDPL.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t111266.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/podatek;vat;2011;koniec;odliczen;za;paliwo;zobacz;ile;stracisz,189,0,727485.html) Podatek VAT 2011. Koniec odliczeń za paliwo. Zobacz ile stracisz Przeciętny przedsiębiorca straci na tej zmianie nawet blisko 1,7 tys. złotych rocznie. Rząd liczy na uzyskanie pół miliarda złotych.
Tagi: podatki, wiadomości, felieton
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz