Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PLL LOT obniży kapitał zakładowy spółki?

0
Podziel się:

Jest to operacja rachunkowa, związana z pokryciem strat z lat ubiegłych, która ma doprowadzić do ukształtowania wysokości nominalnej kapitału zakładowego spółki na poziomie zbliżonym do jego realnej wartości.

PLL LOT obniży kapitał zakładowy spółki?
(Iwanczuk/Reporter)

Zwołane na czwartek 27 czerwca Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PLL LOT będzie decydować, czy obniżyć kapitał zakładowy spółki z ponad 447 mln zł do około 4,47 mln zł. Operacja ta ma na celu wyrównanie strat poniesionych przez przewoźnika.

Ogłoszenie o uzupełnieniu porządku obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia PLL LOT o uchwały w sprawie zgody na zbycie aktywów trwałych, obniżenia kapitału zakładowego i dokonanie zmian w statucie spółki ukazało się w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Porządek obrad uzupełniono na wniosek Skarbu Państwa.

Zmiany mają polegać na obniżeniu kapitału zakładowego spółki z 447 mln 673 tys. 700 zł do 4 mln 476 tys. 737 zł, natomiast wartość nominalna jednej akcji spółki ma być zmniejszona ze 100 zł do 1 zł. _ - Jest to operacja rachunkowa, związana z pokryciem strat z lat ubiegłych, która ma doprowadzić do ukształtowania wysokości nominalnej kapitału zakładowego spółki na poziomie zbliżonym do jego realnej wartości _ - czytamy w Monitorze.

Zmiana porządku obrad nie przesądza, jakie decyzje podejmą akcjonariusze. Jak wskazano w Monitorze, wprowadzenie takich zmian jest zgodne z planem restrukturyzacji spółki, który w tym tygodniu ma trafić do akceptacji do Brukseli.

_ - Kapitał zakładowy można obniżać na dwa sposoby: albo przez umorzenie części akcji, albo - jak w tym przypadku - przez obniżenie wartości nominalnej akcji. W tym konkretnym przypadku cena nominalna jednej akcji LOT ma być obniżona ze stu złotych na jeden złoty, a zatem proporcjonalnie - stukrotnie spadnie też wysokość całego kapitału zakładowego _ - wyjaśnił Rafał Kluziak z departamentu transakcji i prawa spółek w kancelarii CMS Cameron McKenna.

Wyjaśnił, że na ogół celem takiej operacji jest bilansowe pokrycie straty spółki. _ - Biorąc pod uwagę sytuację, w jakiej jest obecnie LOT, to obniżenie kapitału zakładowego przez obniżenie wartości nominalnej akcji może mieć właśnie taki cel _ - powiedział Kluziak.

_ - Wartość nominalna akcji reprezentuje jej udział w całym kapitale zakładowym spółki. Ale sama wartość nominalna akcji nie powinna mieć wpływu na realną wartość przedsiębiorstwa i jego wycenę przy prywatyzacji _ - ocenił.

Jak poinformowano w Monitorze, w najbliższej przyszłości zarząd LOT-u będzie wnioskował z kolei o podwyższenie kapitału zakładowego spółki o kwoty pomocy publicznej udzielonej przedsiębiorstwu. O przyznanie pomocy finansowej wystąpił do ministra skarbu w ubiegłym roku ówczesny zarząd spółki. W pierwszej transzy poprosił o 400 mln zł, a w sumie o ok. 1 mld zł. Pożyczkę w wysokości 400 mln zł, które firma dostała w grudniu 2012 r., przeznaczyła na spłatę przeterminowanych zobowiązań i pokrycie strat operacyjnych. Komisja Europejska w maju warunkowo zatwierdziła udzielenie pożyczki, ale do 20 czerwca LOT musi złożyć do KE plan restrukturyzacji.

W zeszłym roku Polskie Linie Lotnicze LOT straciły na swojej podstawowej działalności, czyli przewozie pasażerów, 146,5 mln zł. Strata netto w tym czasie sięgnęła blisko 400 mln zł. LOT przewiózł prawie 5 mln osób.

Czytaj więcej o sytuacji w spółce LOT w Money.pl
PLL LOT zamierza zwolnić setkę pilotów? PLL LOT rozpoczyna konsultacje społeczne w sprawie zwolnienia części pilotów - powiedział prezes spółki Sebastian Mikosz.
Wielkie obniżki i oszczędności w PLL LOT Decyzja zarządzających warszawskim lotniskiem uratuje narodowego przewoźnika?
PLL LOT ogłosi konkurs na nowego prezesa Rada nadzorcza PLL LOT podjęła uchwałę o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa spółki - poinformowało dziś biuro prasowe przewoźnika.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)