Notowania

Rewolucja emerytalna PO. "Naprawimy emerytury kapitałowe"

Naprawimy drugi filar systemu emerytalnego - zapowiada przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Filar, który Platforma sama za swoich rządów rozmontowała. Schetyna twierdzi, że był temu przeciwny i dziś chce ten błąd naprawić. - Odbudujemy II filar, wprowadzimy trzynastą emeryturę i 500+ na pierwsze dziecko - wylicza przewodniczący PO.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grzegorz Michałowski/ PAP)
Błędy trzeba umieć naprawiać - mówi Schetyna.

Politycy największej partii opozycyjnej zjechali do Łodzi, gdzie odbywa się konwencja PO. Partia prezentuje tam swój program na przyszłoroczne wybory samorządowe. Jak można było się spodziewać, propozycje te idą w poprzek programu Prawa i Sprawiedliwości.

- Odbudujemy drugi filar polskiego systemu emerytalnego. Naprawimy tym samym tragiczne w skutkach, cyniczne oszustwo rządzących, polegające na obniżeniu wieku emerytalnego. Skazujące 75 proc. Polaków, którzy urodzili się po 1975 r. na głodowe emerytury. Na to nie można pozwolić - mówił Schetyna w swoim wystąpieniu.

Zobacz też: Schetyna wzywa do niepłacenia abonamentu. Oto zaległości Polaków

Jak obiecywał, dochody z lepiej niż obecnie zarządzanych państwowych przedsiębiorstw pozwolą na wypłaty 13. emerytur i rozszerzenie programu 500+ na pierwsze dziecko.

Schetyna naprawia błąd

- Najważniejszym celem programu "Akcja twoja Polska" będzie odbudowa prywatnych emerytur. Tak jak pięć lat temu, tak nadal uważam, że błędem było przeniesienie obligacji skarbowych z filara kapitałowego do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przestrzegałem przed tym i sam zostałem w filarze kapitałowym. Ale błędy trzeba umieć naprawiać - mówi Schetyna.

Chodzi o operację przeprowadzoną przez Premiera Donalda Tuska i ministra finansów Jacka Rostowskiego. Trzy i pół roku temu - 3 lutego 2014 roku – obligacje należące do Otwartych Funduszy Emerytalnych zostały przetransferowane do ZUS, gdzie zostały umorzone.W praktyce oznacza to, że ponad połowa kapitału zgromadzonego w OFE trafiła do ZUS, gdzie została zamieniona na księgowe zapisy.

Tym samym rząd Tuska gwałtownie zmniejszył dług, z tym że dług jawny zamienił na dług ukryty. Rozpoczął też proces likwidacji kapitałowego filara emerytalnego. Ten proces chce kontynuować obecny rząd, wicepremier Morawiecki zapowiadał nawet, że OFE mogłyby zostać zlikwidowane w 2018 r. Przypomnijmy, że reforma OFE zakładała przekazanie 25 proc. aktywów funduszy do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Pozostałe 75 proc. ma zostać przekazane Polakom w postaci indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego.

Co będzie miał emeryt

Schetyna chce teraz odwrócić ten proces. A nawet pójść o krok dalej. - Platforma odbuduje filar kapitałowy w systemie emerytalnym. A wszystkie zgromadzone w nim środki będą zapisane prawnie własnością oszczędzających - mówił.

- Tym, którzy zechcą, przeniesiemy obligacje z powrotem do filaru kapitałowego obniżając wszystkie opłaty. Lub po prostu zamienimy na akcje spółek Skarbu Państwa - zadeklarował.

Tagi: grzegorz schetyna, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-10-2017

TomKs1Projekt odbudowy II-go filara po tym, jak go sami zlikwidowali - uśmiałem się do łez. Do łez... Ale najbardziej bawi mnie stosunek PO do 500+. W … Czytaj całość

24-10-2017

niesamowite i to na trzeźwono właśnie, czyżby chcieli zwrócić to, co gracko plebsowi swego czasu podpier.......?

23-10-2017

asdPO ukradło 154 mld zł z drugiego filaru i mówią, ze to naprawią, to jakaś kpina!!

Rozwiń komentarze (693)

Wybrane dla Ciebie