Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Rewolucja emerytalna PO. "Naprawimy emerytury kapitałowe"

693
Podziel się

Naprawimy drugi filar systemu emerytalnego - zapowiada przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Filar, który Platforma sama za swoich rządów rozmontowała. Schetyna twierdzi, że był temu przeciwny i dziś chce ten błąd naprawić. - Odbudujemy II filar, wprowadzimy trzynastą emeryturę i 500+ na pierwsze dziecko - wylicza przewodniczący PO.

Błędy trzeba umieć naprawiać - mówi Schetyna.
Błędy trzeba umieć naprawiać - mówi Schetyna. (Grzegorz Michałowski/ PAP)
bEqLJvph

Politycy największej partii opozycyjnej zjechali do Łodzi, gdzie odbywa się konwencja PO. Partia prezentuje tam swój program na przyszłoroczne wybory samorządowe. Jak można było się spodziewać, propozycje te idą w poprzek programu Prawa i Sprawiedliwości.

- Odbudujemy drugi filar polskiego systemu emerytalnego. Naprawimy tym samym tragiczne w skutkach, cyniczne oszustwo rządzących, polegające na obniżeniu wieku emerytalnego. Skazujące 75 proc. Polaków, którzy urodzili się po 1975 r. na głodowe emerytury. Na to nie można pozwolić - mówił Schetyna w swoim wystąpieniu.

Zobacz także: Zobacz też: Schetyna wzywa do niepłacenia abonamentu. Oto zaległości Polaków
bEqLJvpj

Jak obiecywał, dochody z lepiej niż obecnie zarządzanych państwowych przedsiębiorstw pozwolą na wypłaty 13. emerytur i rozszerzenie programu 500+ na pierwsze dziecko.

Schetyna naprawia błąd

- Najważniejszym celem programu "Akcja twoja Polska" będzie odbudowa prywatnych emerytur. Tak jak pięć lat temu, tak nadal uważam, że błędem było przeniesienie obligacji skarbowych z filara kapitałowego do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przestrzegałem przed tym i sam zostałem w filarze kapitałowym. Ale błędy trzeba umieć naprawiać - mówi Schetyna.

Chodzi o operację przeprowadzoną przez Premiera Donalda Tuska i ministra finansów Jacka Rostowskiego. Trzy i pół roku temu - 3 lutego 2014 roku – obligacje należące do Otwartych Funduszy Emerytalnych zostały przetransferowane do ZUS, gdzie zostały umorzone.W praktyce oznacza to, że ponad połowa kapitału zgromadzonego w OFE trafiła do ZUS, gdzie została zamieniona na księgowe zapisy.

bEqLJvpp

Tym samym rząd Tuska gwałtownie zmniejszył dług, z tym że dług jawny zamienił na dług ukryty. Rozpoczął też proces likwidacji kapitałowego filara emerytalnego. Ten proces chce kontynuować obecny rząd, wicepremier Morawiecki zapowiadał nawet, że OFE mogłyby zostać zlikwidowane w 2018 r. Przypomnijmy, że reforma OFE zakładała przekazanie 25 proc. aktywów funduszy do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Pozostałe 75 proc. ma zostać przekazane Polakom w postaci indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego.

Co będzie miał emeryt

Schetyna chce teraz odwrócić ten proces. A nawet pójść o krok dalej. - Platforma odbuduje filar kapitałowy w systemie emerytalnym. A wszystkie zgromadzone w nim środki będą zapisane prawnie własnością oszczędzających - mówił.

bEqLJvpq

- Tym, którzy zechcą, przeniesiemy obligacje z powrotem do filaru kapitałowego obniżając wszystkie opłaty. Lub po prostu zamienimy na akcje spółek Skarbu Państwa - zadeklarował.

bEqLJvpK
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(693)
TomKs1
4 lata temu
Projekt odbudowy II-go filara po tym, jak go sami zlikwidowali - uśmiałem się do łez. Do łez... Ale najbardziej bawi mnie stosunek PO do 500+. W skrócie wygląda to tak: To się nie uda. To bezsensowne rozdawnictwo. To czysty populizm. To zniszczy budżet i gospodarkę. A w ogóle to my damy więcej, głosujcie na nas!
niesamowite i...
4 lata temu
no właśnie, czyżby chcieli zwrócić to, co gracko plebsowi swego czasu podpier.......?
asd
4 lata temu
PO ukradło 154 mld zł z drugiego filaru i mówią, ze to naprawią, to jakaś kpina!!
bEqLJvpL
didimos_pl
4 lata temu
kto da więcej? Rysiek przebijaj!
em231
4 lata temu
tylko do koryta z powrotem a co to schetyna nie powinno byc Szetyna jakie to nazwisko
...
Następna strona