Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE
Polacy kupują na potęgę. Sprzedaż detaliczna rośnie w szybkim tempie

Rewolucja emerytalna PO. "Naprawimy emerytury kapitałowe"

Rewolucja emerytalna PO. "Naprawimy emerytury kapitałowe"

Błędy trzeba umieć naprawiać - mówi Schetyna. Fot. Grzegorz Michałowski/ PAP
Błędy trzeba umieć naprawiać - mówi Schetyna.
Naprawimy drugi filar systemu emerytalnego - zapowiada przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Filar, który Platforma sama za swoich rządów rozmontowała. Schetyna twierdzi, że był temu przeciwny i dziś chce ten błąd naprawić. - Odbudujemy II filar, wprowadzimy trzynastą emeryturę i 500+ na pierwsze dziecko - wylicza przewodniczący PO.

Politycy największej partii opozycyjnej zjechali do Łodzi, gdzie odbywa się konwencja PO. Partia prezentuje tam swój program na przyszłoroczne wybory samorządowe. Jak można było się spodziewać, propozycje te idą w poprzek programu Prawa i Sprawiedliwości.

- Odbudujemy drugi filar polskiego systemu emerytalnego. Naprawimy tym samym tragiczne w skutkach, cyniczne oszustwo rządzących, polegające na obniżeniu wieku emerytalnego. Skazujące 75 proc. Polaków, którzy urodzili się po 1975 r. na głodowe emerytury. Na to nie można pozwolić - mówił Schetyna w swoim wystąpieniu.

Zobacz też: Schetyna wzywa do niepłacenia abonamentu. Oto zaległości Polaków

 

 

Jak obiecywał, dochody z lepiej niż obecnie zarządzanych państwowych przedsiębiorstw pozwolą na wypłaty 13. emerytur i rozszerzenie programu 500+ na pierwsze dziecko.

Schetyna naprawia błąd

- Najważniejszym celem programu "Akcja twoja Polska" będzie odbudowa prywatnych emerytur. Tak jak pięć lat temu, tak nadal uważam, że błędem było przeniesienie obligacji skarbowych z filara kapitałowego do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przestrzegałem przed tym i sam zostałem w filarze kapitałowym. Ale błędy trzeba umieć naprawiać - mówi Schetyna.

Chodzi o operację przeprowadzoną przez Premiera Donalda Tuska i ministra finansów Jacka Rostowskiego. Trzy i pół roku temu - 3 lutego 2014 roku – obligacje należące do Otwartych Funduszy Emerytalnych zostały przetransferowane do ZUS, gdzie zostały umorzone.W praktyce oznacza to, że ponad połowa kapitału zgromadzonego w OFE trafiła do ZUS, gdzie została zamieniona na księgowe zapisy.

Tym samym rząd Tuska gwałtownie zmniejszył dług, z tym że dług jawny zamienił na dług ukryty. Rozpoczął też proces likwidacji kapitałowego filara emerytalnego. Ten proces chce kontynuować obecny rząd, wicepremier Morawiecki zapowiadał nawet, że OFE mogłyby zostać zlikwidowane w 2018 r. Przypomnijmy, że reforma OFE zakładała przekazanie 25 proc. aktywów funduszy do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Pozostałe 75 proc. ma zostać przekazane Polakom w postaci indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego.

Co będzie miał emeryt

Schetyna chce teraz odwrócić ten proces. A nawet pójść o krok dalej. - Platforma odbuduje filar kapitałowy w systemie emerytalnym. A wszystkie zgromadzone w nim środki będą zapisane prawnie własnością oszczędzających - mówił.

- Tym, którzy zechcą, przeniesiemy obligacje z powrotem do filaru kapitałowego obniżając wszystkie opłaty. Lub po prostu zamienimy na akcje spółek Skarbu Państwa - zadeklarował.

Czytaj także
Polecane galerie
TomKs1
2017-10-24 09:37
Projekt odbudowy II-go filara po tym, jak go sami zlikwidowali - uśmiałem się do łez. Do łez...
Ale najbardziej bawi mnie stosunek PO do 500+. W skrócie wygląda to tak: To się nie uda. To bezsensowne rozdawnictwo. To czysty populizm. To zniszczy budżet i gospodarkę. A w ogóle to my damy więcej, głosujcie na nas!
niesamowite i to na trzeźwo
2017-10-24 08:30
no właśnie, czyżby chcieli zwrócić to, co gracko plebsowi swego czasu podpier.......?
asd
2017-10-23 19:11
PO ukradło 154 mld zł z drugiego filaru i mówią, ze to naprawią, to jakaś kpina!!
Pokaż wszystkie komentarze (693)