Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

GUS:
Przemysł w górę najszybciej w tym roku

Jest zielone światło dla likwidacji OFE. Wkrótce projekt trafi do konsultacji

Jest zielone światło dla likwidacji OFE. Wkrótce projekt trafi do konsultacji

Wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska Fot. PAP/Paweł Supernak
Wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska

Resorty rozwoju i pracy porozumiały się w sprawie zmian w systemie emerytalnym. Już we wrześniu projekt ma trafić do konsultacji - informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

- Jest zgoda, aby reforma została przeprowadzona w kształcie proponowanym przez Ministerstwo Rozwoju - twierdzi źródło z otoczenia wicepremiera Mateusza Morawieckiego, na które powołuje się gazeta.

Waloryzacja rent i emerytur w 2018 r. Będą podwyżki świadczeń. Zobacz wideo:

Potwierdza to szefowa resortu pracy. - Trwają prace, by złożyć projekt ustawy do konsultacji - mówi Elżbieta Rafalska. Ogólny zarys likwidacji OFE i stworzenia pracowniczych planów kapitałowych pojawił się lipcu ubiegłego roku. Ministerstwo Rozwoju napotkało jednak opór resortu pracy, który chciał, by całość zgromadzonych w OFE składek przyszłych emerytów przejął ZUS.

Czytaj także: Suwak bezpieczeństwa w OFE może się zaciąć. Wszystko przez obniżenie wieku emerytalnego

Z informacji "DGP" wynika, że wicepremier Morawiecki ostatecznie przekonał minister Rafalską do swojego pomysłu. To oznacza, że 25 proc. zgromadzonych w OFE składek przejmie państwowy Fundusz Rezerwy Demograficznej, a reszta trafi do instytucji, które zastąpią fundusze emerytalne. Pieniądze przyszłych emerytów staną się ich prywatnymi oszczędnościami, więc będą mogli decydować, w co je inwestować.

Wicepremier chciałby rozpocząć reformę 1 lipca 2018 r. Jednak rządowi urzędnicy wskazują, że z powodów technicznych możliwe jest opóźnienie - do 2019 r.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
andy
2017-08-23 08:56
Jeśli kilka lat temu podjąłem decyzję aby pozostać w OFE, a całkiem spora część ludzi zdecydowała o przeniesieniu zgromadzonych środków do ZUS to dlaczego dzisiaj Fundusz Rezerwy Demograficznej zasilony będzie tylko z moich pieniędzy jakie pozostały na rachunku.? Dlaczego nie będą w jego tworzeniu uczestniczyć ludzie objęci dobrodziejstwem ZUS?
marzi1958
2017-08-23 08:31
No i co ...rządzie n PIS?!?! a tak krytykowaliście poprzedników i co?!? sami to robicie!!!! Czyli nie jest tak dobrze w finansach jak próbujecie wmówić Polakom!!!!
em231
2017-08-23 08:25
ZLODZIEJE GDZIE MOJE OFFE ODDAC MI
Pokaż wszystkie komentarze (271)