Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Po 50 dniach koniec wojny w strefie Gazy

0
Podziel się:

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas oficjalnie ogłosił, że o 18.00 polskiego czasu weszło w życie bezterminowe zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem.

Po 50 dniach koniec wojny w strefie Gazy
(Armia Izraelska)

Porozumienie zostało wynegocjowane przez Egipt, ale nieoficjalne informacje z Kairu mówią, że w zakończeniu konfliktu miał pomóc także amerykański sekretarz stanu John Kerry, który rozmawiał z negocjatorami przez telefon.

Na wieść o zakończeniu konfliktu część mieszkańców Gazy wyszła na ulice. Nie wszyscy jednak są zadowoleni z rozejmu. _ Ludzie wyszli na ulice, niektórzy zaczęli strzelać w powietrze z radości. Ale wiele ludzi mówi, że to jest rozejm bez rozwiązania sytuacji. Nikt nie powiedział nam, co się zmieni _ - mówi Polskiemu Radiu jeden z mieszkańców Gazy Ahmed. W samym Izraelu część osób odetchnęła z ulgą, ale nie ma oznak świętowania.

Przed wejściem w życie rozejmu Hamas wystrzelił w kierunku Izraela kilkadziesiąt rakiet, a jedna z nich zabiła Izraelczyka w jednym z kibuców. Z kolei izraelska armia zaatakowała 15 celów w Gazie, a w nalotach zginęły dwie dziewczynki. Już po rozpoczęciu rozejmu w stronę Izraela poleciało kolejnych 15 rakiet.

Teraz negocjatorzy obu stron mają wrócić do Kairu na rozmowy. Egipska propozycja rozejmu zakłada bowiem, że Izrael zgodzi się na poszerzenie strefy połowów dla rybaków, a Egipt otworzy przejście z Gazą w mieście Rafah. Najważniejsze dla obu stron sprawy mają jednak być dopiero omawiane przy stole rozmów.

Tymczasem przedstawiciele Hamasu, którzy zorganizowali wieczorem konferencję prasową w Gazie, ogłosili się zwycięzcami wojny. W Izraelu propozycja rozejmu nie została poddana pod głosowanie w rządzie, co już wzbudziło krytykę części ministrów.

Wojna w Gazie kosztowała do tej pory życie prawie 2200 Palestyńczyków, w tym głównie cywilów. Po stronie izraelskiej liczba ofiar wynosi 69 osób, z czego większość to żołnierze. Był to najdłuższy i najbardziej krwawy konflikt Izraela z Hamasem w historii.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)