Notowania

Po dywidendę do dewelopera. Zobacz, którzy płacą

Wśród czołowych rodzimych spółek deweloperskich o profilu mieszkaniowym widać rosnącą świadomość konieczności dzielenia się wypracowanym zyskiem z akcjonariuszami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kryczka/iStockphoto)

Na warszawskiej giełdzie właśnie trwa sezon na dywidendy. Ponad 200 notowanych spółek podzieli się wypracowanym w 2013 roku zyskiem ze swoimi akcjonariuszami. Wśród nich jest też dość skromna reprezentacja deweloperów mieszkaniowych, o której jednak można powiedzieć, że zdecydowanie wyróżnia się z tłumu giełdowych spółek dywidendowych.

Polityka dywidendowa firm notowanych na warszawskiej GPW, ale także na każdym innym rynku kapitałowym, jest jednym z głównych aspektów ich funkcjonowania w roli spółek publicznych. _ - Przede wszystkim daje rzetelne pojęcie o standingu finansowym przedsiębiorstw, ich stopniu dojrzałości biznesowej, czy wreszcie perspektywach inwestycyjno-rozwojowych - _ komentuje Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.pl.

W tym kontekście dość ciekawie prezentuje się ocena sytuacji głównych deweloperów mieszkaniowych.

Ponad 200 notowanych spółek podzieli się wypracowanym w 2013 roku zyskiem ze swoimi akcjonariuszami. Wśród nich jest też dość skromna reprezentacja deweloperów mieszkaniowych, o której jednak można powiedzieć, że zdecydowanie wyróżnia się z tłumu giełdowych spółek dywidendowych.

Jeśli chodzi o definicję polityki dywidendowej, to są to po prostu coroczne decyzje zarządu o podziale wypracowanego w danym roku zysku przedsiębiorstwa na część wypłacaną akcjonariuszom oraz zatrzymaną w firmie z zamiarem przeznaczenia jej na cele inwestycyjno - rozwojowe.

Spółki chętnie wypłacające dywidendy są zazwyczaj lepiej postrzegane przez rynek, inwestorów, zarządzających funduszami akcji czy analityków giełdowych opracowujących rekomendacje inwestycyjne. _ - Nie znaczy to w żadnym razie, że spółki nie dzielące się zyskiem z akcjonariuszami są podmiotami drugiej kategorii - _przekonuje Jarosław Jędrzyński.

Przeznaczenie całości zysku na cele rozwojowe jest najczęściej konieczną decyzją podejmowaną w najlepszym interesie samej spółki jak i jej akcjonariuszy.

Pewniaki i nowi wśród płacących

Polityka dywidendowa deweloperów mieszkaniowych notowanych na GPW jest bardzo przejrzysta. Cztery spółki: Dom Development, Robyg, Inpro i ED Inwest, zdążyły już przyzwyczaić swoich akcjonariuszy do pewnego corocznego profitu w postaci dywidendy.

Kilka innych z kolei: JW. Construction, Polnord, JHM i LC Corp, co do zasady podejmuje każdego roku uchwałę na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy o przeniesieniu całego zysku netto na zwiększenie kapitału zapasowego, co jest równoznaczne z brakiem dywidendy.

Z kolei dwie inne firmy deweloperskie: Echo Investment i Marvipol co prawda do tej pory nie wypłacały jeszcze dywidend, ale w ostatnim czasie zakomunikowały rynkowi zamiar opublikowania własnej polityki dywidendowej na najbliższe lata, co oznacza, że mają stanowczy zamiar zasilić grono giełdowych spółek dywidendowych.

Dywidendowi liderzy

Swoistą klasą samą dla siebie w kwestii polityki dywidendowej jest branżowy lider - Dom Development. Spółka 2 lata temu wypłaciła akcjonariuszom 37 mln zł, co stanowiło część zysku netto. Rok temu dywidenda wyniosła już 91 mln zł, a więc prawie cały zysk za 2012 rok. Z kolei zysk netto za zeszły rok był sporo niższy, bo wyniósł_ zaledwie _ nieco ponad 54 mln zł, za to jednak nie tylko został w całości przeznaczony na tegoroczną dywidendę, ale zarząd dewelopera dołożył jeszcze do niej blisko 150 tys. zł z kapitału zapasowego.

Już od jakiegoś czasu mówi się o typowo _ agresywnej _ polityce dywidendowej największego rodzimego dewelopera. _ - Czy taka polityka ma sens w przypadku przedsiębiorstwa o dosłownie ogromnych potrzebach inwestycyjnych, zwłaszcza w okresie rozpędzającej się koniunktury w mieszkaniówce? _ - pyta Jarosław Jędrzyński.

Jest to wyłącznie dylemat zarządu firmy, który prawdopodobnie przyjął do realizacji na najbliższe lata lansowany przez niektórych uznanych ekonomistów model polityki stuprocentowej stopy wypłat dywidendy. Zakłada on pełną uległość wobec preferencji akcjonariuszy, którzy wolą bieżącą gotówkę z dywidend niż zyski ze sprzedaży akcji w przyszłych okresach, którą to sprzedaż jako inwestorzy długoterminowi zdecydowanie wykluczają. Należy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że tego typu model może bezpiecznie stosować wyłącznie przedsiębiorstwo o dalece zaawansowanym stopniu rozwoju, optymalnej stabilności finansowej oraz najwyższej renomie rynkowej. Wszystko wskazuje więc na to, że taką właśnie firmą jest Dom Development.

Jednak Dom Development nie pozostaje branżowym wyjątkiem w kwestii dążenia do maksymalizacji stopy dywidend. Politykę wypłaty udziałowcom może nie 100 proc., ale zdecydowanie większej części zysków w tej formie stosuje Robyg, drugi największy krajowy deweloper. Z zarobionych na czysto w zeszłym roku 28 mln zł na tegoroczną dywidendę przeznaczył prawie 21 mln zł. Widać więc, że rywalizacja pomiędzy głównymi tuzami rodzimej branży deweloperskiej przebiega nie tylko na wolumenowym polu sprzedaży mieszkań.

_ - Wśród deweloperów giełdowych nie widać natomiast tendencji do ograniczania dywidend i zatrzymywania zysków na rozwój lub inwestycje w okresie ożywienia gospodarczego i rozpędzającej się koniunktury. Jedynym wyjątkiem potwierdzającym taką regułę jest Ronson, który w zeszłym roku po raz pierwszy przeznaczył na dywidendę 8 mln zł, w tym natomiast cały ubiegłoroczny zysk netto w wysokości 19 mln zł przeniósł na kapitał zapasowy, kierując się zapewne oczekiwanymi potrzebami inwestycyjnymi spółki - _ dodaje analityk portalu RynekPierwotny.pl.

W sumie wśród czołowych rodzimych spółek deweloperskich o profilu mieszkaniowym widać postępującą świadomość konieczności dzielenia się wypracowanym zyskiem z akcjonariuszami. Prawdopodobnie za kilka lat do wyjątków będą należeli giełdowi deweloperzy, pozostający poza gronem spółek dywidendowych, tak jak ma to miejsce na najbardziej zaawansowanych rozwojowo globalnych rynkach kapitałowych.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: dywidendy spółek giełdowych, dywidenda, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, inwestycje, czołówki, giełda na żywo, nieruchomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz