Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka rosji
16.08.2013 17:40

Po krótkiej recesji Rosję czeka niski wzrost

Wprawdzie w drugim półroczu Rosja powróci na ścieżkę wzrostu, ale ożywienie nie będzie ani pewne, ani imponujące - ocenia ośrodek badawczy Capital Economics.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sermarr erGuiri/CC BY 2.0/Flickr)

Dane z ubiegłego tygodnia nt. PKB Rosji za drugi kwartał 2013 r. sugerują, że jej gospodarka w pierwszym półroczu była w recesji. Wprawdzie w drugim półroczu powróci na ścieżkę wzrostu, ale ożywienie nie będzie ani pewne, ani imponujące - ocenia ośrodek badawczy Capital Economics.

Rosyjski PKB kurczy się od sześciu kwartałów i jest na najniższym poziomie od 2009 r. W pierwszym kw. br. przyrósł o 1,6 proc. rdr wobec 2,1 proc. rdr w czwartym kw. 2012 r. W ub. tygodniu Rosstat ogłosił wstępnie, że PKB za drugi kw. br. wzrósł o 1,2 proc. rdr, zaś w ujęciu kdk pozostał bez zmian. Średnia oczekiwań wynosiła 1,7 proc.

Ośrodek CE utrzymał w piątek prognozę tegorocznego wzrostu PKB dla Rosji w wys. 2,3 proc. Przewiduje zarazem, że średnie tempo wzrostu za drugie półrocze będzie szybsze niż w pierwszej połowie roku, gdy wyniosło one 1,4 proc. Zdaniem ośrodka w najbliższych dwóch latach gospodarka Rosji będzie rosła w wolnym tempie 2-3 proc.

Czynnikami odbicia rosyjskiej gospodarki w drugim półroczu będą wysokie tegoroczne zbiory, spadek inflacji zwiększający realną siłę nabywczą i wydatki ludności, mniejsze obciążenie zapasami i poprawa zewnętrznego otoczenia (wyższy popyt na surowce w Chinach jak wynika z danych eksportu za lipiec, rosnące ceny ropy).

_ Żaden z tych czynników nie oznacza jednak, że ożywienie jest pewne, ani tym bardziej, że po trudnym półroczu gospodarka rosyjska znów zaimponuje: produkcja rolna polega dużym wahaniom, nie zanosi się, by cykl zapasów miał być podstawą trwałego ożywienia. Ostry spadek cen ropy jest ważnym czynnikiem ryzyka, a strukturalne problemy nie zostały rozwiązane _ - wylicza Capital Economics.

W reakcji na dane PKB za drugi kwartał bank JP Morgan obniżył wcześniej prognozy dla Rosji na lata 2013-14 odpowiednio do 1,6 proc. rdr oraz 2,5 proc. rdr, z wcześniejszych 2,2 proc. rdr oraz 3,2 proc. rdr. Bank obniżył też prognozę inflacji w przewidywaniu dłuższego okresu niskiego popytu wewnętrznego.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosyjska gospodarka gwałtownie hamuje W I kwartale tempo wzrostu PKB spadło do 1,6 proc. Jest najgorzej od kilkunastu lat.
Za wcześnie by mówić o ożywieniu Bank BNP Paribas przewiduje, że z powodu niskiego krajowego popytu, wzrost PKB będzie zależny od koniunktury na Zachodzie.
Strefa euro na plusie. Czy to koniec recesji? Eurostat odnotował pierwszy wzrost PKB w eurolandzie od jesieni 2011 roku.
Tagi: gospodarka rosji, rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz