Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PO przyśpieszy prace nad likwidacją finansowania partii z budżetu

0
Podziel się:

Pomysł wstępnie popierają Ruch Palikota i Solidarna Polska.

PO przyśpieszy prace nad likwidacją finansowania partii z budżetu
(East News)
bECLftVh

PO chce likwidacji finansowania partii z budżetu. Pomysł wstępnie popierają Ruch Palikota (chce finansowania partii z odpisu podatkowego) i Solidarna Polska. Przeciwne są PSL, PiS i SLD.

Szef klubu PO Rafał Grupiński poinformował, że przyśpieszeniu ulegną prace, które już toczą się w klubie nad projektem dotyczącym likwidacji finansowania partii z budżetu.

- _ Rozpoczęliśmy w klubie dyskusję nad tym projektem. Przyjmujemy wskazówkę pana premiera jako istotny element przyśpieszenia tych prac _ - powiedział Grupiński.

bECLftVj

Podkreślił, że PO od dawna opowiada się za likwidacją finansowania partii z budżetu. - _ Podtrzymujemy nasze stanowisko. W ubiegłej kadencji zmniejszyliśmy subwencję o połowę, na tyle udało się namówić inne kluby parlamentarne _ - dodał Grupiński.

Zwrócił uwagę, że rozstrzygnąć należy m.in. sposób finansowania think-tanków, czyli zaplecza eksperckiego partii.

Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek, że zwróci się do klubu PO o ponowne przygotowanie projektu zakładającego likwidację finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Jak powiedział, jest mu przykro, że dochodzi czasem do nierozsądnych wydatków.

Deklaracja premiera ma związek z publikacjami mediów na temat sposobu wydawania pieniędzy przez poszczególne partie polityczne. Z doniesień medialnych wynika m.in., że PO w ostatnich latach wydała na markowe garnitury i buty - prawie ćwierć miliona złotych, zakup wina - prawie sto tysięcy, restauracje - 200 tys. zł, płaciła też za wynajem boiska piłkarskiego.

bECLftVp

Na likwidację dotacji z budżetu państwa nie zgadzają się PSL, PiS i SLD. Lider Sojuszu Leszek Miller zaproponował we wtorek nowelizację ustawy o partiach politycznych, która miałaby _ uszczelnić system _ finansowania i zrobić go bardziej transparentnym. Chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie przypadków, które budzą sprzeciw opinii publicznej.

PO stoi jednak na stanowisku, że ani czasowe zawieszenie subwencji, ani _ uszczelnienie _ obecnego systemu finansowania partii z budżetu państwa nie jest dobrym rozwiązaniem. _ Partie powinny utrzymywać się tylko z własnych składek i dlatego wracamy do poprzednich naszych projektów i będziemy szukać większości w Sejmie, która by poparła całkowitą likwidację subwencji partyjnych z budżetu państwa _ - powiedział PAP Paweł Olszewski (PO).

Pomysł likwidacji finansowania partii z budżetu popierają zarówno Ruch Palikota, jak i Solidarna Polska, choć - jak przyznają politycy tych ugrupowań - póki nie zobaczą projektu i konkretnych zapisów, to o poparciu na sali sejmowej mowy być nie może.

_ Niech Platforma najpierw złoży projekt na serio i całościowo likwidujący finansowanie partii z budżetu, bo na razie od siedmiu lat tylko mówi, że to zrobi _ - powiedział PAP szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk. Jak podkreślił, Solidarna Polska już kilka miesięcy temu złożyła projekt zawieszający do końca kadencji subwencje partyjne, ale _ utknął _ on w sejmowej komisji.

bECLftVq

Wiceszef klubu RP Artur Dębski przypomniał z kolei, że w ubiegłym roku dwa projekty Ruchu Palikota, zakładające finansowanie partii z odpisu podatków zostały odrzucone przez Sejm głosami m.in. PO.

_ - Dwa razy Platforma i cały Sejm głosowały za tym, aby to finansowanie utrzymać, więc pytam, o co tu chodzi? Wówczas szanowni panowie posłowie wypowiedzieli się, że chcą kupować cygara i garnitury za publiczne pieniądze i chcą, aby społeczeństwo nie miało kontroli nad ich finansami _ - powiedział Dębski.

Rzecznik RP Andrzej Rozenek dodał, że Tusk i PO, chcąc w ogóle zrezygnować z jakiegokolwiek finansowania partii politycznych, chcą uzależnić partie od biznesu. _ To jest droga, która prowadzi do oligarchizacji życia _ - powiedział dziennikarzom Rozenek.

Zachowania obecnego sposobu finansowania partii politycznych chce PSL. - _ Obecny system finansowania partii jest bardzo dobry, brakuje jedynie wśród polityków zdrowego myślenia i racjonalnej postawy, na co można wydawać pieniądze z budżetu, a na co nie _ - powiedział Stanisław Żelichowski. Pytany, czy PSL zgodziłoby się na _ uszczelnienie _ obecnego systemu odparł, że pewnie tak, choć trudno sobie wyobrazić, jak miałoby ono wyglądać. _ - Trudno uszczelnić ten system, bowiem jak się wpisze, że nie wolno kupować garniturów, to ktoś kupi skarpetki lub coś innego. Wszystkiego przecież nie da się przewidzieć i zabronić _ - dodał Żelichowski.

bECLftVr

Z kolei w ocenie szefa klubu PSL Jana Burego, _ zmiana reguł gry w trakcie funkcjonowania parlamentu i po parunastu latach dobrego funkcjonowania tego prawa, to jest taki trochę zamach na demokrację _. _ Partie, które już funkcjonują i są silne, mają możliwości dzisiaj z pieniędzy, które mają zaoszczędzone, przygotować dobrze choćby za pół roku, za rok kampanię europarlamentarną czy samorządową, a partie mniejsze będą mieć problem _ - powiedział dziennikarzom Bury.

Także zdaniem wiceprezes PiS Beaty Szydło partie powinny być - tak jak obecnie - finansowane z budżetu. Według niej obecne przepisy umożliwiają kontrolę wydatków partyjnych przez instytucje państwa i media. _ Trzeba się zastanowić, czy doprecyzować to prawo i zaostrzyć tę kontrolę _ - powiedziała Szydło.

Także w ocenie Maciej Łopińskiego (PiS) likwidacja finansowania z budżetu to złe rozwiązanie. _ - Finansowanie nie z pieniędzy budżetowych, ja zdaję sobie sprawę z tego, że dla Platformy być może te pieniądze są niewygodne, ale uważam, że inny sposób finansowania sprzyja patologiom _ - powiedział dziennikarzom poseł PiS.

Czytaj więcej w Money.pl
Wino, klub go-go i granitury. Premier broni PO Donald Tusk po posiedzeniu rządu, tłumaczył się z wydatków Platformy Obywatelskiej .
Partie finansowane przez mafie. Tak lepiej? Adam Hofman uważa, że system finansowania partii powinien być bardziej przejrzysty.
Rokita wykreślony z PO. Za składki Przed wyborami parlamentarnymi 2005 r., kiedy PO prowadziła w sondażach, Rokita typowany był na premiera rządu.
bECLftVK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)