Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Po zakończeniu zwolnień w Daewoo-FSO zostanie ponad 3 tys. osób

0
Podziel się:

Do nieco ponad 3 tys. pracowników zmniejszy się po zakończeniu procesu zwolnień zatrudnienie w Daewoo-FSO Motor SA wobec 4,5 tys. na początku kwietnia

- poinformowała w piątek dyrektor ds. zasobów ludzkich Daewoo-FSO Ewa Czajka.

'Planujemy, że w końcu lipca, może sierpniu zakończymy proces zwolnień grupowych. Zostanie nas nieco ponad 3 tys. osób' - powiedziała dziennikarzom w piątek po konferencji Czajka.

Dodała, że spółka nie ma ścisłego harmonogramu zwolnień. Większość wymówień ma być wręczona w kwietniu i maju, a niewielkie ilości w czerwcu.

W ramach pomocy dla zwalnianych 1 tys. 294 pracowników Daewoo-FSO wynajęło rekrutacyjną firmę TMP Worldwide, która przez pół roku ma zajmować się szkoleniami tych osób i poszukiwaniem dla nich ofert pracy. Żadna ze stron nie chce ujawniać kosztów zawartej umowy.

Dyrektor TMP na Europę Środkowo-Wschodnią Ellen Hayes powiedziała po konferencji, że zgodnie przyjętymi zasadami firma pobiera od 25 do 33 proc. rocznej pensji pracownika wraz z dodatkami w nowej pracy, a w przypadku dużych projektów, tak jak w Daewoo-FSO brane są pod uwagę łączne koszty jakie firma musi ponieść aby zatrudnić swoich pracowników.

'Nie są to małe pieniądze biorąc pod uwagę naszą sytuację finansową, ale pomimo tej trudnej sytuacji zarząd zdecydował się na dosyć duży wydatek' - powiedziała na konferencji Czajka.

Poinformowała też, że TMP będzie działało tylko w Daewoo-FSO na Żeraniu. Umowa nie dotyczy spółek, w których udziały ma Daewoo-FSO (byłych oddziałów Fabryki Samochodów Osobowych). Obecnie w 15 takich spółkach pracuje ponad 13 tys. osób, a w 2000 roku zatrudnienie zostało zmniejszone tam o około 4 tys.

Według Czajki skala procesów restrukturyzacji i zwolnień w tych spółkach jest znacznie mniejsza.

'Nasza polityka jest taka, że każda spółka jest samodzielna i tę politykę również w zakresie zatrudnienia, w zakresie restrukturyzacji prowadzi samodzielnie. My jedynie służymy pomocą i radą, natomiast nie przewidujemy tego typu programu dla spółek' - powiedziała.

Dla TMP umowa z Daewoo-FSO jest największym do tej pory kontraktem w Polsce. Na świecie firma ta pracowała m.in przy likwidacji kopalń w Australii.

TMP Worldwide powstało w 1967 roku w Stanach Zjednoczonych jako firma telemarketingowa. Obecnie zatrudnia 9,5 tys. osób w 31 krajach, w tym 192 w Europie Środkowo-Wschodniej (71 w Polsce).

Jej akcje notowane są na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (NASDAQ). W Polsce działa od 1994 roku.

Zwolnienia w Daewoo-FSO zaczęto wręczać 17 kwietnia. Redukcja zatrudnienia ma objąć 616 pracowników umysłowych, 341 osób zatrudnionych bezpośrednio przy produkcji i 257 pracowników pośrednio produkcyjnych oraz 80 zatrudnionych na stanowiskach mistrzów.

Odprawy wynoszą od 4 do 15 pensji w zależności od stażu pracy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)