Notowania

kraj
13.02.2017 16:53

Zaniechanie poboru podatku od umorzonych czynszów

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)

Osoby wynajmujące lokale komunalne i socjalne, które znalazły się w trudnej sytuacji i uzyskały umorzenie należności, lub ich części, nie będą musiały odprowadzać podatku z tego tytułu - taki, według wicepremiera Mateusza Morawieckiego, będzie skutek rozwiązań przygotowanych przez Ministerstwo Finansów.

Ministerstwo Finansów informuje, że 13 lutego odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Systemów Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Podczas posiedzenia przedstawiciel Ministerstwa Finansów przedstawił rozwiązania regulacyjne mające na celu zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu umorzenia przez jednostki samorządu terytorialnego należności pieniężnych związanych z użytkowaniem lokalu mieszkalnego.

- Dzięki tym rozwiązaniom osoby wynajmujące lokale komunalne i socjalne, które znalazły się w trudnej sytuacji i uzyskały umorzenie należności, lub ich części, nie będą musiały odprowadzać podatku z tego tytułu. Przemawia za tym ważny interes społeczny - podkreślił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Przygotowywane rozwiązanie przewiduje zaniechanie poboru podatku z tytułu umorzenia należności pieniężnych związanych z użytkowaniem lokalu mieszkalnego na lata 2016 i 2017. Opracowane zostaną też projekty rozwiązań ustawowych, które będą obowiązywać od 2018 r. Regulacje opracowywane są we współpracy resortu finansów ze stroną samorządową. W wyniku ich wejścia w życie jednostki samorządu terytorialnego nie będą obowiązane do sporządzenia i przekazania rocznych informacji PIT- 8C w odniesieniu do przychodu uzyskanego z tytułu umorzenia należności pieniężnych związanych z użytkowaniem lokalu mieszkalnego.

W piątek Radio Zet poinformowało, że rusza akcja wystawiania 30 tysiącom warszawiaków PIT-ów z wyliczeniem podatku za umorzone długi. Rozgłośnia, powołując się na wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego, poinformowała, że stołeczny ratusz podjął taką decyzję po otrzymaniu pisma z Ministerstwa Finansów. W efekcie podatek mieliby zapłacić wszyscy, którym ratusz, spółki miejskie lub urzędy dzielnicowe umorzyły niezapłacony czynsz lub mandat za brak biletu w komunikacji miejskiej.

Już tego dnia wiceminister finansów Paweł Gruza przekazał PAP, że MF chce zaniechać poboru podatku od umorzonych czynszów.

W zeszłym roku RadioZET podało, że na skutek zmian w interpretacji prawa około 30 tys. mieszkańców Warszawa będzie musiało zapłacić podatek. Chodziło o ludzi, którym miasto umorzyło w tym roku długi - niezapłacone czynsze lub mandaty. Więcej czytajtutaj.

Tagi: kraj, komunikat, gospodarka, pap, mf, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-02-2017

Bronisław KNiemiecka Wirtualna jak zawsze do dyspozycji. Tytuły, narracja zawsze wzbudzające emocje, zawsze antypolskie, zawsze uderzające w prawicę i … Czytaj całość

13-02-2017

PolJak widzę gębę pana morawickiego to na myśl przychodzi mi tylko jedno,-na taczke i do pierdla.

13-02-2017

zmaKolejny ukłon w stronę nierobów i nieudaczników. Biorąc pod uwagę, że tych co płacili normalnie już w Polsce nie ma to straty będą piękne !! I kto za … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (9)