Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pociąg towarowy "China Railway Express" przyjechał do Warszawy

28
Podziel się:

Pociąg towarowy z Chin do Polski - po raz pierwszy opatrzony logo "China Railway Express" - po 12 dniach podróży wjechał na terminal PKP Cargo w Warszawie. W liczącym 22 wagonów składzie przyjechały części samochodowe i elektronika z Chin.

Andrzej Duda i prezydent Chin Xi Jinping
Andrzej Duda i prezydent Chin Xi Jinping (PAP/Marcin Obara)

W poniedziałek w uroczystości przyjęcia pociągu wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, przewodniczący ChRL Xi Jinping wraz z delegacją, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, prezes zarządu PKP Cargo Maciej Libiszewski, a także prezes zarządu PKP S.A. Mirosław Pawłowski.

Pociąg "China Railway Express" wyruszył do Polski 8 czerwca br. z dworca kolejowego w Chengdu, stolicy chińskiej prowincji Syczuan. Transport ten ma symbolizować otwarcie Nowego Jedwabnego Szlaku, czyli chińskiej koncepcji nowej drogi handlowej łączącej Azję z Europą.

Z Chin do Polski pociągi jadą od 11 do 14 dni, transport morski trwa od 35 do nawet 50 dni, zaś transport lotniczy jest kosztowny, dlatego rośnie zainteresowanie transportem towarów drogą kolejową. Obecnie Grupa PKP Cargo obsługuje ok. 20 pociągów tygodniowo między Chinami a Polską.

Od niedzieli z oficjalną wizytą w Polsce przebywa przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping wraz z małżonką. Wizycie towarzyszy szereg imprez gospodarczych, m.in. Forum Nowego Jedwabnego Szlaku, IV Polsko-Chińskie Forum Regionów.

Prezydent Andrzej Duda i przewodniczący ChRL Xi Jinping podpisali w poniedziałek oświadczenie o ustanowieniu wszechstronnego strategicznego partnerstwa między Polską a Chinami. Przedstawiciele polskiego i chińskiego rządu podpisali także szereg dokumentów dwustronnych. Chińska para prezydencka będzie przebywać w Polsce do wtorku.

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(28)
3!
6 lat temu
Od 8 czerwca br. minęło 12 dni? Raczej 140 dni.
apisek
6 lat temu
90% trasy musieli wyczopkować u ruskich. Składy będą strzec pewnie "terytorialiści" ministerstwa obrony.
?????
6 lat temu
Wiemy co przywożą a co wywożą???
trh
6 lat temu
U mnie na osiedlu już jest jeden skośnooki biznesmen chodzi jak kapo w obozie i nadzoruje polskie dziewczyny tyrające za najniższe wynagrodzenie .,Dalej politycy ze wszystkich stron sceny politycznej uprawiajcie politykę.
jk
6 lat temu
Przyjechał po Dudę, Szydło i Morawieckiego aby im gospodarkę rozkręcili? Tyle naczytali się w polskiej prasie niezłomnej.
...
Następna strona