Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Knitter
|

Podanie daty wprowadzenia euro umocniło złotego

0
Podziel się:

Na deklarację premiera rynek walut zareagował błyskawicznie.

Podanie daty wprowadzenia euro umocniło złotego
(PAP/Paweł Kula)

Złoty od kilku dni się osłabia. Wystarczyło jednak jedno zdanie premiera, aby krajowa waluta mogła znacząco zyskać na wartości

Środowa sesja na rynku walutowym nie przejawiała się większymi wahaniami. Analitycy oczekiwali raczej stabilizacji na wcześniej zajętych poziomach. Sytuacja zmieniła się jednak na korzyść krajowej waluty tuż po wypowiedzi premiera Donalda Tuska.

Podczas forum ekonomicznego Krynicy Zdroju premier około godziny 15.00 powiedział, że celem Polski jest przyjęcie wspólnotowej waluty już w roku 2011, a nie jak wcześniej zakładano w 2012 roku. Informacja była impulsem do zdecydowanego zakupu polskiej waluty. Popyt na złotówkę okazał się nie taki mały. W ciągu kilkunastu minut nasza waluta zyskała do euro i dolara kilka groszy. Kurs EUR/PLN odnotował spadek chwilowo nawet poniżej 3,3900, a wartość dolara w stosunku do złotego zbliżyła się do 2,4000.

Pomijając aspekt polityczny wypowiedzi premiera należy uznać ją za ważną, gdyż należy przyjąć iż rząd będzie dążył do przyjęcia euro w najbliższym możliwym terminie. Z drugiej strony należy pamiętać, że szybkie wejście do Strefy Euro wymagać będzie restrykcyjnej polityki gospodarczej.

Około godziny 16:20 średnia cena euro wynosiła na ryku międzybankowym 3,3983 zł, a dolara 2,3883 zł. Natomiast przed południem inwestorzy płacili za obie waluty odpowiednio: 3,4689 zł i 2,4504 zł.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)