Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|

"Podatek denny" stał się faktem. Żeglarze zapłacą więcej

307
Podziel się:

Wszyscy, którzy planują w tym roku spędzać aktywnie czas nad wodą, powinni przygotować się na wydatek większy niż planowali. Grubsze portfele będą potrzebna za sprawą „podatku dennego”. Tuż przed końcem roku premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie wprowadzające te opłatę.

Żeglowanie po Mazurach może być w tym roku droższe
Żeglowanie po Mazurach może być w tym roku droższe (Szymon Stoma/Flickr)
bELevSdh

Wszyscy, którzy planują w tym roku spędzać aktywnie czas nad wodą, powinni przygotować się na wydatek większy niż planowali. Grubsze portfele będą potrzebna za sprawą "podatku dennego". Tuż przed końcem roku premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie wprowadzające tę opłatę.

O nowym prawie wodnym przez ostatnie miesiące mówiło się w głównie w kontekście możliwych podwyżek opłat, które mogłyby dotknąć rodziny, przedsiębiorców, czy rolników. Nieco w cieniu pozostawała kwestia "opodatkowania" portów, marin jachtowych oraz innych gruntów wykorzystywanych w celach sportowych czy turystycznych.

Zobacz także: Zobacz też, w jaki sposób przyjęto Ustawę prawo wodne:
bELevSdj

Opłata za sporty wodne

Podpisane przez premiera rozporządzenia nie tylko podnosi większość opłat za korzystanie z terenów "pokrytych wodami". Dokument wprowadza także nowe opłaty. Między innymi za grunty wykorzystywane do "przedsięwzięć związanych z uprawianiem na wodach śródlądowych rekreacji, turystyki, sportów wodnych oraz amatorskiego połowu ryb”. Dotychczas była to kategoria zwolniona z opłat. Część środowiska żeglarskiego krytykowała pomysł, wskazując, że podwyżki opłat zniechęcą Polaków do aktywności na wodzie.

bELevSdp

Od 1 stycznia 2018 r. opłaty roczne będą zasilały budżet nowo powołanej rządowej instytucji – Wody Polskie. W Ocenie Skutków Regulacji rozporządzenia szacowano, że wpływy z jego tytułu wyniosą łącznie około 7 mln zł. Jedne z najwyższych stawek dotkną właścicieli i zarządców portów, chociaż w trakcie negocjacji z resortem środowiska udało im się przekonać urzędników do dziesięciokrotnego obniżenia wysokości podatku. Zamiast pierwotnych 8,9 zł za każdy metr dna zapłacą 89 gr. Jeśli w porcie znajduje się nabrzeże lub pomost wykorzystywany jako taras restauracji, sklep czy stacja benzynowa, każdy metr pod nim kosztować będzie 5 zł. Nie jest to jeszcze poziom maksymalny - jeśli urzędnik uzna, że pomosty lub inne konstrukcje znajdujące się nad powierzchnią wody służą działalności usługowej, za metr zapłacić będzie trzeba 8,9 zł.

Negocjacje pomogły, ale podwyżki będą

Zarządcy portów wynegocjowali także, że opłatę będą wnosić jedynie za tę część roku, gdy rzeczywiście prowadzony jest w niej biznes. To ulga przede wszystkim dla najmniejszych marin czy pomostów zlokalizowanych przy prywatnych działkach i działają przez dwa, trzy miesiące w roku.

Ze względu na tak różne możliwości interpretacji wysokości podwyżek w marinach jest kwestią otwartą. Z pewnością należy się ich spodziewać, ponieważ ciężko oczekiwać, by zarządcy portów zdecydowali się ponosić koszty nowego podatku. Gdy pracowano nad rozwiązaniem, które zakładało wprowadzenie opłaty w wysokości 8,9 zł, koszt sezonowego miejsca mógł wzrosnąć o około 1000 zł. Przy obecnych rozwiązaniach może być to 100 zł, choć otwarta pozostaje kwestia interpretacji powierzchni portów. Urzędnicy mogą bowiem obliczyć jedynie obszar wokół pomostów, jak i całych basenów. Wówczas podwyżka byłaby bardziej odczuwalna.

bELevSdq

Sięgające dziesięciu procent podwyżki mogą dotyczyć także dobowych stawek za postój jachtów. Zapłacą je żeglarze, których w Polsce jest nadzwyczaj wielu. Z raportu "Polski Rynek Żeglarski" przygotowanego przez Polski Związek Żeglarski oraz portal sailing.org.pl wynika, że przynajmniej raz na kilka żegluje około 5 mln Polaków. 1,3 mln mieszkańców naszego kraju deklaruje, że samodzielnie potrafi kierować łodzią, a ponad pół miliona wzięło udział w regatach lub innych zawodach żeglarskich.

Skalę pokazuje także ruch turystyczny związany z żeglarstwem w regionie, który jest królestwem żagli. Co roku na mazurskie jeziora wypływa około milion osób.

bELevSdK
KOMENTARZE
(307)
do opodatkowa...
5 miesięcy temu
podatek od łodzi barek kutrów kajaków
piotr
7 miesięcy temu
Jak, dokładnie jest liczony ten podatek. Od powierzchni pomostu, czy długość pomost+40m. Bo nie bardzo wiem, dlaczego koszt miejsc ma wzrosnąć o 1000 zł. ?
KAT
2 lata temu
Rzeczywiście ten podatek jak sama nazwa wskazuje jest denny.
bELevSdL
jano
2 lata temu
Rzeczywiście ten podatek jest jak sama nazwa wskazuje , DENNY.
je ż
2 lata temu
Przecież rządzi nami BANKOWIEC a kto zna się lepiej na dojeniu polaków jak nie taki właśnie fachowiec? Głosowaliście? to teraz nie płakać. Albo nauczyć się używać długopisu
...
Następna strona