Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nowe prawo wodne. Za wodę zapłacimy jednak więcej

Nowe prawo wodne. Za wodę zapłacimy jednak więcej

Opłaty za wodę będą jednak stopniowo wzrastały. Fot. Pixabay.com/Domena publiczna
Opłaty za wodę będą jednak stopniowo wzrastały.

Opłaty będą jednak stopniowo wzrastały. To nie są kwoty wielkie dla obywateli - zapewnił wiceszef Ministerstwa Środowiska Mariusz Gajda w Gliwicach. Od 1 stycznia 2018 r. zacznie obowiązywać nowe Prawo wodne, które wprowadza opłaty za pobór wody m.in. dla energetyki, przedsiębiorców czy rolników.

- Przeprowadziliśmy analizy ekonomiczne, które wskazują, że te opłaty, żeby rozwijać gospodarkę wodną, żeby zabezpieczyć ludzi, powinny być jednak wyższe. Oczywiście możemy dochodzić do tego w jakimś czasie, ale te opłaty, siłą rzeczy życie wymusi to, że one stopniowo będą wzrastały. To nie są kwoty wielkie dla obywateli - powiedział Gajda.

Wiceminister podkreślił, że środki z opłat zostaną przeznaczone na rozwój gospodarki wodnej, zwiększenie retencji, czy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.

Prawo wodne. Wyższe rachunki za wodę:

 

 

Ile wyniosą podwyżki?

W ustawie znalazł się zapis, że nowe prawo nie może być podstawą do zmiany taryf za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków od mieszkańców w 2018 i 2019 r. - pisaliśmy o tym w money.pl.

W trakcie prac nad nowym prawem zmniejszono maksymalne stawki opłat zmiennych, jakie można będzie pobierać za dostarczenie mieszkańcom wody przeznaczonej do spożycia.

Górne opłaty w zależności od wielkości aglomeracji wyniosą: 0,30 gr za metr sześcienny; 0,2 gr oraz 0,15 gr za metr sześcienny. Opłaty dla przemysłu mają pozostać takie same do końca 2018 roku.

Ostateczne stawki mają jednak zostać szczegółowo określone w rozporządzeniu. Gajda poinformował, że "musi ono wyjść jeszcze w tym roku" i zostanie opublikowane najprawdopodobniej w listopadzie.

- Dojdą nowe instrumenty, czyli opłaty stałe, to jest nic innego jak coś w rodzaju zamówionej mocy. Ale to mamy uzgodnione - dodał.

Regulator cen wody

Wiceminister poinformował ponadto, że najprawdopodobniej od nowego roku, wraz z wejściem w życie Prawa wodnego zacznie działać regulator cen wody, który będzie zatwierdzać taryfy przedsiębiorstwom wodno-kanalizacyjnym.

- Projekt ustawy (nowela ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków - przyp red.) jest w uzgodnieniach międzyresortowych. Jest wola polityczna i duże szanse, że wraz z wejściem w życie Prawa wodnego ten regulator zacznie funkcjonować - powiedział.

Regulator ma działać w "Wodach Polskich" przy jedenastu Regionalnych Zarządach Gospodarki Wodnej, na wzór URE (Urzędu Regulacji Energetyki). Zatwierdzać ma on ok. 2 tys. taryf dla przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych.

Regulator ma zapobiegać nadmiernemu, czy nieuzasadnionemu podnoszenia cen za wodę dla mieszkańców przez firmy wodno-kanalizacyjne.

Wiceminister odniósł się do opinii, że powołanie regulatora taryf może być niekonstytucyjne, gdyż wchodzi w uprawnienia gminy. Zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków należy dziś do zadań własnych gmin i decyzje samorządu w tym zakresie mogą być badane tylko pod kątem legalności, a nie np. zasadności czy gospodarności.

- Można było się spodziewać, że tego typu rozwiązania będą kontrowersyjne dla tych przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. Mamy jednak analizy, które stwierdzają, że powołanie takiego regulatora nie jest nie konstytucyjne - podkreślił Gajda.

autor: Michał Boroń

gospodarka, woda, ceny wody, nowe prawo wodne
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Miki
2017-12-22 16:41
Jak słyszę że podwyżki cen wody będą miały niewielki wpływ dla obywatela to scyzoryk w kieszeni się otwiera. Przecież zapłacimy nie tylko za kranówkę ale też wodę mineralną i wszystkie napoje na bazie wody a też za mięso i wędliny bo rolnicy producenci będą płacić za wodę. Waloryzacja emerytur będzie na poziomie do 30 zł dla najwyższych emerytur do 5 zł dla najniższych. I tak sama podwyżka wody w skali roku zabierze całą waloryzację, a pamiętajmy że wzrastają ceny prądu tzw opłata przejściowa. FAKTYCZNIE ZAJE DOBRA ZMIANA DLA SUWERENA
mike
2017-11-03 16:02
Może ktoś sie zajmie cenami wody.

W Przyszowicach pod Gliwicami cena 1m3 wody bez kanalizy wynosi 10 zł

10zł za 1m3 wody!!!!!
318
2017-09-21 11:24
kto podpowie , kiedy byly obniżki oplat za media , za paliwa ? nigdy , ceny ida jak po drabinie , zawsze do gory . powod , chciwosc zarzadzajacych tym syfem zjednoczonym w korporacjach itp . zaczynajac od smieci a konczac na pogrzebach , palcimy ciagle wiecej i wiecej !!!!!!!!!!!!!!!
Pokaż wszystkie komentarze (87)