Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Tańsza wycieczka od pracodawcy to przychód. Sąd rozstrzygnął spór

Tańsza wycieczka od pracodawcy to przychód. Sąd rozstrzygnął spór

Pracownik wyjątkowo dobrze pracował, więc dostał od szefa premię - możliwość tańszego wykupienia wakacji. Cena była niższa niż te, które można znaleźć w katalogu. Wojewódzki sąd administracyjny właśnie uznał, że od takiego dodatku należy się podatek.

O co chodzi? Mężczyzna, pracujący dla jednego z ubezpieczycieli miał wyjątkowo dobry okres w pracy. Sprzedaż polis szła na tyle dobrze, że pracodawca postanowił wynagrodzić tak pozytywne wyniki. Przyznał nagrodę "w postaci możliwości zakupu wycieczki za kwotę niższą od jej wartości rynkowej".

Fiskus był zdania, że mężczyzna płacąc mniej za wycieczkę uzyskał przychód, od którego należy opłacić podatek dochodowy. Sam zainteresowany miał oczywiście inne zdanie. Był przekonany, że po prostu kupił wycieczkę taniej. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że podatek się należy.

Co istotne skarbówka zdecydowała, że tak jest, bo zakup był zdecydowanie tańszy niż wynosiła cena rynkowa takiej wycieczki. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego. A ten zdecydował, że podatek opłacić trzeba.

Sądową potyczkę pomiędzy fiskusem a podatnikiem opisuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Nie pomogły tłumaczenia pełnomocnika mężczyzny, że ubezpieczyciel nie prowadzi sprzedaży wyjazdów. Była to tylko nagroda. Argumentował, że trudno uznać, że cena za wycieczkę nie jest rynokowa. Sędzia uznała, że Izba Skarbowa prawidłowo rozstrzygneła sprawę. Powołała się przy tym na zapytanie samego zainteresowanego, który chciął wiedzieć, czy zakup wycieczki po zaniżonej cenie tworzy przychód i musi być odpodatkowany.

Zobacz także: Zobacz, z jakich ulg możesz skorzystać rozliczając PIT


 

Zdaniem sądu to sam podatnik określił, że cena zakupu odbiegała od tej na rynku. - Ma ona wymierną wartość majątkową i dlatego podlega opodatkowaniu - mówiła sędzia, którą cytuje DGP.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
bobereczek
2018-03-13 21:23
Dobra zmiana! Kupiłeś coś po obniżonej cenie - zapłać podatek!
Skarbówka powinna teraz obstawić Biedronki, donoszę panie naczelniku, że emeryci w środę , czy może w czwartek rano kupują tam towary po cenie niższej niż rynkowa! A u Toyoty to namawiają do przestępstw skarbowych, oferując samochody taniej o 12000PLN - sugeruję, że oprócz klientów powinien zapłacić jeszcze salon!
Skarbówka skarbówką, zawsze coś tam zabawnego "uzna", ale takie orzeczenie Sądu
Administracyjnego ?OK Teraz MY!
DzikiDzik
2018-03-13 19:59
To jest po prostu chore. Nienormalne. Ta skarbówka jest tak zaślepiona swoją chciwością, że nie widzi jakie absurdy tworzy.
pi
2017-12-19 09:19
a last minyt
Pokaż wszystkie komentarze (25)