Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Podatek od sklepów. Minister finansów w piątek przedstawi projekt

Podatek od sklepów. Minister finansów w piątek przedstawi projekt

Fot. East News/STANISLAW KOWALCZUK

W piątek minister finansów Paweł Szałamacha przedstawi założenia projektu ustawy o podatku od hipermarketów - dowiedziała się PAP w Ministerstwie Finansów. Ma to być podatek od obrotów, z kwotą wolną i progami.

Podczas konsultacji ze środowiskami handlowymi, 8 stycznia br. minister finansów Paweł Szałamacha zapowiadał, że założenia projektu będą gotowe w ciągu 10 dni roboczych.

Czy hipermarkety powinny płacić dodatkowy podatek obrotowy?

Tak
Nie

dziękujemy za oddanie głosu

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Podczas tamtego spotkania wstępnie zgodzono się co do generalnych zasad projektu.

Wszystkie strony, jak relacjonował po spotkaniu minister Henryk Kowalczyk, zgodziły się w sprawie rezygnacji z kryterium powierzchniowego jako podstawy opodatkowania. Była też, jak mówił Kowalczyk, generalna zgoda, by był to podatek od obrotu i miał charakter progresywny.

Zanim doszło do spotkania w KPRM, cykl konsultacji z przedstawicielami branży handlowej przeprowadził kierowany przez posła PiS Adama Abramowicza zespół parlamentarny. Zgodzono się w ich toku, że podatek od hipermarketów nie powinien być zależny od powierzchni sklepu, a także powinien być progresywny, kaskadowy i zawierać kwotę wolną od podatku.

Różnice zdań dotyczyły m.in. liczby progów - przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw mieli opowiadać się za aż siedmioma progami, natomiast Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji za trzema. - Minister finansów będzie się musiał nagimnastykować przy przygotowywaniu tego projektu - przyznał poseł Abramowicz.

Także w sprawie wysokości kwoty wolnej nie było zgody między organizacjami przedsiębiorców, natomiast członkowie zespołu proponowali, by było to minimum 12 mln zł rocznego obrotu.

Ustalono także, jak wynikało z przyjętych tez, że "maksymalna sumowana stopa podatku nie powinna przekraczać możliwości jego zapłacenia przez firmy handlowe". Poza tym, według ustaleń zespołu parlamentarnego, "w 2016 roku podatek powinien być odliczany od dochodu - w przypadku dochodu mniejszego niż wysokość nowego podatku, podatnik płaciłby podatek wyliczony według obrotu, a także od podstawy opodatkowania".

Podatek, według tych ustaleń, powinien dotyczyć całej sprzedaży detalicznej: tradycyjnej, przez internet oraz detalicznej prowadzonej w hurtowniach tzw. Cash&Carry i w hurtowniach tradycyjnych wystawiających paragony fiskalne. Z podatku powinny natomiast być zwolnione towary, na które obowiązują ceny urzędowe (np. papierosy) oraz towary obciążone akcyzą.

Podatek od hipermarketów ma być jednym z dodatkowych źródeł dochodów, z których sfinansowany ma być, według programu PiS, m.in. program 500+. W myśl projektu budżetu na 2016 rok dochody z podatku od hipermarketów powinny wynieść ok. 2 mld zł rocznie.

Ze wstępnego projektu ustawy dotyczącej podatku od hipermarketów wynikało, że opodatkowane miały być podmioty prowadzące działalność handlową w sklepach o powierzchni sprzedaży powyżej 250 mkw.

 

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
112683
83.24.5.* 2016-02-14 09:01
Kto tutaj głosuje, bo przecież zwykły zjadacz chleba nie chciałby podwyżki cen.
marekp2
85.94.240.* 2016-01-19 11:07
jestem za wprowadzeniem powszechnego podatku obrotowego ( co jest niezgodne z prawem UE ! ) w wysokości 0,5 % od obrotu, z jednoczesnym obniżeniem podatku VAT do 20 % ( co mniej więcej się bilansuje ! ).
Dodatkowo ( alternatywnie ? ) proponuje reformę podatku VAT wewnątrz UE: przy transakcjach wewnątrzwspólnotowych ( czyli eksport pomiędzy krajami UE ) VAT nie powinien być odliczany ( lecz pzez kupującą firmę naliczany !!! ). To ułatwi handel B2C, praktycznie zlikwiduje możliwości oszustw na VATcie i będzie korzystny dla krajów eksporterów ( nie do końca.... ) czyli Polski ( i przede wszystkim Niemiec... ) i o niskim VATcie ( Niemcy... ). Hm. no ale kto to podchwyci...... i zrozumie....
marekp
85.94.240.* 2016-01-19 10:52
o ile mi wiadomo, zgodnie z jakąś dyrektywą wprowadzanie podatku obrotowego w krajach UE jest niestety zabronione. Następny spór za rogiem....
Zobacz więcej komentarzy (28)