Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podatek dochodowy dla rolników. Kalemba chce czekać

0
Podziel się

Tusk chciał go wprowadzić wcześniej, ale nowy minister ma własne zdanie.

Podatek dochodowy dla rolników. Kalemba chce czekać
(PAP/Paweł Supernak)
bDJMtmKt

Minister rolnictwa powtórzył, że ustawa o podatku dochodowym dla rolników powinna wejść w życie 1 stycznia 2014 roku. Premier Donald Tusk zapowiadał wcześniejsze wprowadzenie tego podatku.

Stanisław Kalemba, który był gościem Salonu Politycznego Trójki, dodał że rozmowy w tej sprawie trwają, ale rzecz wymaga bardzo starannego przygotowania.

_ - Bo i państwa zachodnie, jak wprowadzały podatek dochodowy w rolnictwie, poświęciły na to kilka lat. Czyli najpierw ustawa, rozmowy z rolnikami, szkolenia, a później stopniowe wprowadzanie tego podatku _- mówił.

bDJMtmKv

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI STANISŁAWA KALEMBY:

Źródło: IAR

Kalemba podkreślił, że jednym z głównych założeń ustawy jest ustalenie wysokości przyszłego podatku dochodowego na poziomie porównywalnym z obecnym podatkiem rolnym.

_ - Natomiast wiadomo, że wtedy trzeba odejść od podatku rolnego, bo dwóch podatków nie może być. Uważam, że trzeba to stopniowo wprowadzać. Wiem, że są oczekiwania, szczególnie żeby wprowadzać rewolucyjne zmiany w rolnictwie. To się nigdzie nie udało. Szwajcaria, z tego co wiem, to wprowadzała zmiany siedem czy osiem lat _- dodał.

bDJMtmKB

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI STANISŁAWA KALEMBY:

Źródło: IAR

Minister jest zdania, że w najmniejszych gospodarstwach wprowadzanie skomplikowanej rachunkowości do obiczania wysokości tego świadczenia byłoby niecelowe. Jego zdaniem małe gospodarstwa powinny rozliczać się ryczałtowo.

Stanisław Kalemba dodał, że od 1 stycznia 2014 roku uległaby też zmianom wysokość składek Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ich wysokość byłaby związana z wysokością płaconego podatku. Zdaniem ministra rolnictwa zapowiadana likwidacja KRUS-u byłaby nierozsądna, bo funkcjonowanie tego ubezpieczenia jest tańsze, niż planowane połączenie go z ZUS-em. Stanisław Kalemba powołał się na podobne systemy, funkcjonujące w Niemczech i we Francji. Zastrzegł, że ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie po szczegółowych ekspertyzach.

bDJMtmKC
Czytaj więcej w Money.pl
Zastąpił Sawickiego. Mówi co zrobi na początek Stanisław Kalemba objął stanowisko ministra rolnictwa w następstwie afery taśmowej.
"Z układzikami trzeba nieustannie walczyć" Premier zapowiada co zrobi, żeby wykorzenić nepotyzm i _ załatwiactwo _.
"Po raz kolejny sięgają do kieszeni Polaków" - _ Wspieranie Polaków ma polegać na tym, że jednym rodzinom się zabierze, a doda się drugim _ - uważa Beata Szydło.
bDJMtmKW
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)