Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatek VAT na poziomie 23 proc. zostaje!

0
Podziel się:

Decyzja o utrzymaniu obecnych stawek świadczy o ciężkim kryzysie finansów publicznych - twierdzi natomiast Jarosław Kaczyński.

Podatek VAT na poziomie 23 proc. zostaje!
(Reporter)
bEJmkPyZ

Nie jest to nic zaskakującego - tak premier Donald Tusk odniósł się do planów ministerstwa finansów, zakładających utrzymanie stawek VAT na obecnym poziomie, czyli 23 proc. do końca 2016 r. Według prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego jest kolejny dowód na fatalną jakość władzy.

Szef rządu pytany dzisiaj przez dziennikarzy o powody tej decyzji odparł, że rząd już ponad pół roku temu wyjaśnił powody, dla których utrzymana zostanie stawka VAT na poziomie 23 proc. - _ Na specjalnej konferencji prasowej z ministrem finansów tam wyjaśniliśmy bardzo dokładnie wszystkie powody, więc nie jest to nic zaskakującego _ - powiedział Tusk.

Premier pod koniec kwietnia br., gdy Rada Ministrów zajmował się projektem Aktualizacji Programu Konwergencji, mówił, że _ VAT nie będzie ani obniżony, ani podwyższony, tylko pozostaje taki, jaki jest _. Pierwotnie jednak ustawa o VAT zakładała obniżenie w 2014 r. stawek tego podatku podniesionych w 2011 r.

bEJmkPzb

W ocenie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, decyzja o utrzymaniu do 2016 r. obecnych stawek VAT świadczy o ciężkim kryzysie finansów publicznych. Przy czym - jak podkreślił - _ ten kryzys nie wynika z żadnych obiektywnych okoliczności, tylko z tego, że jakość władzy jest fatalna i jeśli chodzi o tą fatalną jakość władzy to minister finansów szczególnie się wyróżnia _.

W uzasadnieniu do najnowszego projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, zamieszczonego na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego, napisano, że przyjęta przez rząd pod koniec kwietnia br. Aktualizacja Programu Konwergencji na rok 2013 oraz Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2013-2016 zakładają utrzymanie w latach 2014-2016 aktualnych stawek VAT. Co oznacza, że podstawowa stawka tego podatku nadal będzie wynosić 23 proc.

_ - Spowodowane to zostało koniecznością ograniczenia nierównowagi finansów publicznych, co jest niezbędnym warunkiem dla stabilności makroekonomicznej i długofalowego wzrostu gospodarczego, jak również słabą koniunkturą na głównych rynkach eksportowych ograniczających wzrost polskiej gospodarki _ - wskazano.

_ - Powyższe skutkuje koniecznością stosownego dostosowania przepisów ustawy o VAT, przewidujących obniżenie z dniem 1 stycznia 2014 r. obowiązujących obecnie stawek podatku VAT o 1 pkt procentowy _ - dodano.

bEJmkPzh

W uzasadnieniu wskazano też, że utrzymanie stawek VAT na obecnym poziomie do 2016 r. oraz podejmowane działania po stronie wydatkowej budżetu państwa powoduje, iż nie ma potrzeby utrzymywania w ustawie o VAT mechanizmu warunkującego podwyżki stawek tego podatku w przypadku, gdy relacja długu do PKB przekroczy 55 proc. _ - Proponuje się zatem, aby istniejący jeszcze dla 2013 roku taki mechanizm usunąć _ - czytamy.

Dodano, że usunięcie tego mechanizmu wymaga wprowadzenia zmian również w ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Czytaj więcej w Money.pl
"To bomba dla finansów publicznych" Projekt o kasach _ zagraża stabilności systemu finansowego w Polsce _ - ostrzega resort finansów.
Chiny dołączyły do wspólnej inicjatywy. Cel? Chiny podpisały wielostronne porozumienie o wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach podatkowych, dołączając tym samym do krajów działających na rzecz zwalczania oszustw podatkowych.
Decyzja prezydenta. Gibraltar skreślony z listy Kraj zostanie skreślony z listy państw i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.
bEJmkPzC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)