Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Podatki 2018: Kiedy urząd skarbowy zwróci nadpłatę

15
Podziel się:

Kto rozliczył podatek na początku roku, dostał już zwrot. Urząd ma 90 dni, by zwrócić podatnikom nadpłatę, ale z reguły następuje to szybciej.

Podatnicy otrzymają zwrot nadpłaty w terminie maksymalnie 90 dni od dnia złożenia deklaracji
Podatnicy otrzymają zwrot nadpłaty w terminie maksymalnie 90 dni od dnia złożenia deklaracji (ARKADIUSZ ZIOLEK)

Informacja o nadpłaconym podatku dochodowym cieszy każdego podatnika, gdyż oznacza, że wkrótce na jego konto trafi zwrot z urzędu skarbowego. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość. Na przelanie pieniędzy fiskus ma 90 dni, licząc od dnia, w którym prawidłowo złożona została deklaracja. Jeśli zawierała błędy i w późniejszym terminie złożono korektę, to termin liczymy właśnie od dnia złożenia ostatecznego dokumentu.

Jeśli więc podatnik złożył formularz PIT-37 za 2017 r. 30 marca, to zwrot dostanie najpóźniej w ostatnich dniach czerwca. Z reguły zwrot pojawia się jednak szybciej.

Dużo prawdy jest w stwierdzeniu, że im wcześniej podatnik rozliczy się ze swoich obowiązków, tym mniej czasu będzie czekał na zwrot. Z analiz firmy E-file wynika, że podatnicy, którzy w 2017 r. składali e-deklaracje podatkowe w styczniu, otrzymywali zwrot najszybciej, średnio po 23 dniach. Każdy kolejny miesiąc wydłużał czas oczekiwania: w lutym było to średnio 26 dni, w marcu 41. Osoby, które zwlekały do ostatniej chwili i złożyły deklarację w kwietniu, czekały nawet 52 dni.

Zobacz też: * *PIT Last Minute: jak rozliczyć się online

Czas oczekiwania zależy nie tylko od miesiąca, w którym podatnik złożył formularz, lecz także województwa, w którym się rozlicza. W zeszłym roku najkrócej, bo 28 dni, czekali mieszkańcy woj. świętokrzyskiego. Najdłużej na zwrot podatku czekali rozliczający się w województwach mazowieckim, pomorskim, dolnośląskim i warmińsko-mazurskim, gdzie czas oczekiwania wynosił od 44 do 48 dni – informuje Gazeta Pomorska.

Gdyby z jakiegoś powodu urząd przekroczył 90-dniowy termin, podatnikowi przysługują odsetki za zwłokę.

Można sprawdzać status zwrotu

Komu nie wystarczy ogólna informacja, że urząd ma na zwrot nadpłaty 90 dni, może na bieżąco sprawdzać status. Należy wejść na prowadzony przez Ministerstwo Finansów Portal Podatkowy i zalogować się na swoje konto. Kto jeszcze nie jest zarejestrowanym użytkownikiem, we własnym interesie powinien to zrobić, bo za jego pośrednictwem możemy składać różne deklaracje w kolejnych latach.

System poprosi o numer PESEL lub NIP oraz kwotę przychodu za 2017 rok. Wartość przychodu wpisuje się w pełnych złotych (końcówki poniżej 50 gr zaokrąglamy w dół, a powyżej – w górę).

Jeśli dane się nie zgadzają, system o tym poinformuje. Jeśli zaś zostaną przyjęte, to pojawi się informacja, że zwrot został zrealizowany lub jest w trakcie realizacji.

Nadpłata zaliczona na poczet zaległości

Nadpłata nie zawsze oznacza, że podatnik otrzyma zwrot. Jeśli podatnik ma zaległości podatkowe, to nadpłata zostanie zaliczona na ich poczet. Tak samo stanie się, jeśli nie uregulował odsetek za zwłokę od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek, kosztów upomnienia i bieżących zobowiązań podatkowych.

Nadpłata może także zostać zajęta w postępowaniu egzekucyjnym.

Dopiero w braku jakichkolwiek zobowiązań, podatnik otrzyma pieniądze.

Zwrot podatku na konto lub w gotówce

Zwrot nadpłaty następuje na wskazany rachunek bankowy podatnika albo w gotówce. Informację o numerze konta przekazuje się na formularzu ZAP-3, który można dołączyć jako załącznik do np. PIT-37 albo złożyć samodzielnie przed rozliczeniem podatku dochodowego za dany rok. Jeżeli ZAP-3 został złożony w którymś poprzednim roku i od tego czasu numer się nie zmienił, nie ma potrzeby ponownego składania formularza.

Kto z jakiegokolwiek powodu nie chce dostać pieniędzy na konto, może nadpłatę odebrać samodzielnie w kasie urzędu skarbowego (jeżeli w danym urzędzie nie ma wydzielonej kasy, pieniądze wypłaca bank, z którym urząd zawarł umowę. Podatnik nie płaci żadnej prowizji) bądź za pośrednictwem Poczty Polskiej. Za to, że pieniądze przyniesie listonosz, trzeba jednak zapłacić (1 proc. wartości zwrotu plus kwota przekazu).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
mar911
5 lata temu
Zeznanie podatkowe złożone elektronicznie 26 marca. Na dzień dzisiejszy ma status: wprowadzone. W tym tempie to może w grudniu na karpia bedą wreszcie te pieniądze, ciekawe czy z odsetkami za spóźnienie. Ale niechbym sie spóźniła z zeznaniem to kara byłaby przeogromna.
Marcin
5 lata temu
Ja jeszcze nie dostalem bo poszedł do komornika ktory zostal spłacony w styczniu a oni zapodziali gdzieś informacje o splaconym zobowiazaniu i każą samemu to wyjaśniać i dzwonić do komornika do ktorego nawet niemam nr telefonu
Danuta
5 lata temu
wchodzę na portal podatkowy i nie mogę zobaczyć statusu jedynie że Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny CO robię źle ??
Tata2dzieci
5 lata temu
Złożyłem zeznanie w formie elektronicznwj razem z żoną 4 kwietnia. Do dziś widnieje w ewidencji ze został wprowadzony i czeka. Za kilka dni mnie 90dni ciekawe czy to są dni robocze czy kalendarzowe ??
Joanna
5 lata temu
Pit złożony 5 kwietnia US zielona gora do dnia dzisiejszego zero informacji na stronie MF widnieje etap 1 wprowadzone dane a zaraz minie 3 miesiace