Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
21.09.2017 12:24

Budowa dróg w Polsce. Nowe trasy w Podlaskiem z milionowymi dotacjami

215 mln zł z unijnego programu Polska Wschodnia trafi na budowę i przebudowę dwóch dróg w Podlaskiem: Markowszczyzna-Łapy oraz w gminie Zabłudów. W czwartek wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak i marszałek województwa Jerzy Leszczyński podpisali umowy w tej sprawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)
Unia dotuje drogi w wojewdztwie podlaskim

Dzięki unijnym pieniądzom powstaną m.in. obwodnice miejscowości Uhowo, Turośń Dolna i Markowszczyzna; zmodernizowana ma być też 8-km droga w Zabłudowie. Łącznie w ramach obu tych projektów powstanie 6 km nowych dróg, a zmodernizowanych będzie ok. 16 km - podaje PAP.

Inwestycje poprawią komunikację wokół aglomeracji białostockiej. Ponadto, trasa Markowszczyzna-Łapy będzie się kończyć w pobliżu planowanego węzła Białystok-Księżyna na przyszłej południowej obwodnicy Białegostoku (fragment drogi S19). Przebudowa drogi w Zabłudowie również łączy się z obecną drogą krajową nr 19.

Minister podkreślił, że Ministerstwo Rozwoju "konsekwentnie dąży" do zmniejszania dysproporcji w rozwoju gospodarczym pomiędzy regionami w kraju, a do tego potrzebna jest m.in. infrastruktura drogowa, dlatego podpisywane umowy są ważne. Podkreślił, że wszystkie te inwestycje sprawiają, że Podlaskie staje się regionem bardziej dostępnym dla inwestorów, dzięki nim poprawi się też bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski przypomniał, że program Polska Wschodnia jest kontynuacją programu Rozwój Polski Wschodniej 207-2013, który powstał, by wyrównywać szanse rozwojowe pięciu słabiej rozwiniętych polskich regionów: Podlaskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Podkarpackiego, Lubelskiego i Świętokrzyskiego. Także obecny program służy - jak mówił - niwelowaniu różnic pomiędzy Polską wschodnią i zachodnią.

Samorząd województwa podlaskiego i miasto Białystok zdobyły łącznie w obecnej edycji Polski Wschodniej na projekty drogowe ok. 900 mln zł, z czego samorząd województwa ok. 430 mln zł - poinformował marszałek Leszczyński. Zaznaczył, że program Polska Wschodnia jest bardzo ważnym źródłem finansowania inwestycji drogowych na drogach wojewódzkich, bez którego nie mogłyby one powstać.

Jeszcze w czwartek Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich podpisze umowy z wykonawcami umów, które zdobyły dofinansowanie. Marszałek mówił, że gotowa już trasa Markowszczyzna-Łapy, która wraz z innymi realizowanymi tam odcinkami będzie alternatywą dla odcinka S8 Warszawa-Białystok.

Inwestycje mają być zakończone do lipca 2019 r.

Tagi: gospodarka, inwestycje, transport, rząd, administracja, pap, mr, autostrady i drogi, fundusze unijne, polska wschodnia, wiadomości, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-09-2017

siwyPisiorki chcą pokazać swoim wyborcom w krainie latających scyzoryków i poławiaczy sledzików (PISownia celowa)jak to dbają o swoje tereny .Nawet nie … Czytaj całość

22-09-2017

janSchetyna za pół roku więcej zbudował dróg i ulic wiejskich jak pis za całej swojej kadencji.

22-09-2017

obywatelPis jeszcze nic nie zaczął budować. Wszystko stoi.

Rozwiń komentarze (19)