Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gazprom
26.11.2009 12:46

Podpiszemy umowę z Rosją na gaz do 2037 roku?

W Warszawie trwają rozmowy na temat dostaw rosyjskiego gazu do Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lagereek/iStockphoto)

W Warszawie trwają rozmowy na temat dostaw rosyjskiego gazu do Polski. Nowa umowa ma obowiązywać do 2037 roku. Władze PGNiG uzasadniają potrzebę podpisania kontraktu z Gazpromem przyjęciem nowej strategii dla Polski.

Z naszej strony bierze w nich udział wiceminister gospodarki Jolanta Strzelec-Łobodzińska, a ze strony rosyjskiej - wiceminister energetyki Anatolij Janowski.

Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Michał Szubski ma nadzieję, że umowa zostanie podpisana jak najszybciej.

Zastrzegł jednak, że dojdzie do tego, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie.

W opinii wicepremiera umowa zawiera wiele korzystnych rozwiązań, zapewniających Polsce dostawy gazu ziemnego po rozsądnej cenie.

Według nieoficjalnych informacji, w Warszawie mają zostać dogadane szczegóły umowy, ale niewykluczone, że sam dokument zostanie podpisany w Moskwie.

Według spółki Polska do 2015 roku ma zużywać 30 procent gazu pochodzącego z krajowych złóż, 30 procent ma stanowić gaz z kierunku północnego i zachodniego, a 40 procent ma pochodzić ze wschodu.

| KONTRAKT GAZOWY Z ROSJĄ: |
| --- |
| Potrzeba podpisania nowego kontraktu wynika z zerwania kontraktu na dostawy gazu przez spółkę RosUkrEnergo. Stało się to po styczniowej wojnie gazowej między Rosją a Ukrainą. Spółka dostarczała Polsce 2,3 miliarda metrów sześciennych gazu. W czerwcu PGNiG podpisało z Gazpromem 3-miesięczny kontrakt na miliard metrów sześciennych paliwa. Zużycie gazu ziemnego w Polsce wynosi około 14 miliardów metrów sześciennych, z czego około 30 procent stanowi wydobycie krajowe. W 2008 roku Gazprom Export dostarczył do Polski ponad 7 miliardów metrów sześciennych gazu. |

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: gazprom, rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz