Notowania

Podręczniki szkolne. Trzeba wprowadzić obieg tych używanych

Szef klubu Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk domaga się wprowadzenia krajowego systemu obiegu i zakupu używanych podręczników szkolnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maj/Reporter)

Szef klubu Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk domaga się wprowadzenia krajowego systemu obiegu i zakupu używanych podręczników szkolnych. Pozwoliłoby to obniżyć ich ceny nawet o 50-70 procent. Czas skończyć z patologiczną praktyką w tej kwestii - dowodzi.

Mularczyk podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że wraz z początkiem każdego roku szkolnego rodzice przeznaczają znaczne kwoty na zakup podręczników dla swoich dzieci.

_ - Alarmowaliśmy już o sytuacji na rynku podręczników. Wskazywaliśmy na patologiczny system na linii wydawnictwa-szkoły. Nierzadko na skutek praktyk quasi-korupcyjnych dochodzi do zakupu nie tych najlepszych podręczników, ale tych droższych i to te podręczniki proponuje się rodzicom, którzy nie mają wyboru i je zakupują _ - zauważył poseł SP.

Zaproponował zatem wprowadzenie _ krajowego systemu obiegu i zakupu podręczników używanych _. _ - Na chwilę obecną prawo daje możliwość organizowania giełd podręczników w poszczególnych szkołach. To powinien być szerszy system, obejmujący cały kraj. Da to możliwość zakupu tańszych podręczników nawet o 50, 60 czy 70 proc. _ - przekonywał Mularczyk.

Według niego kolejnym krokiem powinno być wprowadzenie e-podręczników. _ - Ministerstwo edukacji powinno proponować szkołom możliwość ściągnięcia podręczników przez internet, by nie trzeba było ponosić tak znacznych kosztów _ - mówił Mularczyk. Jak zaznaczył, czas skończyć _ z patologiczną praktyką, jaka jest w naszym kraju _.

Kwestię wyboru podręczników regulują m.in. zapisy ustawy o systemie oświaty. Wynika z nich, że nauczyciel _ ma prawo wyboru podręcznika spośród podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego _; ponadto dyrektor szkoły do 15 czerwca podaje do publicznej wiadomości zestaw podręczników, które będą obowiązywać od nowego roku szkolnego.

Stworzenie bezpłatnych e-podręczników jest jednym z elementów rządowego programu _ Cyfrowa szkoła _. Zgodnie z nim do 2015 r. ma powstać 18 e-podręczników do 14 różnych przedmiotów; będą one przeznaczone do użytku w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. E-podręczniki umieszczone zostaną na specjalnej platformie internetowej. We wrześniu 2013 r. mają być gotowe próbne wersje trzech e-podręczników do matematyki.

Program zakłada również stworzenie ponad 2,5 tys. zasobów edukacyjnych, stanowiących uzupełnienie e-podręczników. Podobnie jak e-podręczniki będą one udostępniane na wolnych licencjach. Projekt _ E-podręczniki kształcenia ogólnego _ jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd przeznaczy 180 mln na wyprawki szkolne Uczniowie niepełnosprawni mają prawo ubiegać się o dofinansowanie bez względu na dochód, na jednego członka rodziny.
Mają sposób na tańsze przedszkola. Jaki? Od 2015 roku uczniowie będą mieli obowiązek zdawania matury na poziomie rozszerzonym z co najmniej jednego przedmiotu - zapowiada Krystyna Szumilas.
Tagi: podręczniki dla uczniów, podręczniki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz