Notowania

akcyza
06.06.2005 07:01

Podwyżka akcyzy na gaz i olej wstrzymana

Premier polecił wstrzymać do 1 sierpnia podwyżkę akcyzy na olej opałowy i gaz płynny do ogrzewania mieszkań. Znacznie wyższe stawki akcyzy pierwotnie miały zacząć obowiązywać już od połowy czerwca.

Podziel się
Dodaj komentarz

Decyzja premiera była o tyle zaskakująca, że jeszcze w ubiegłym tygodniu mówił o jej nieuchronności (więcej w artykule "Podwyżka akcyzy będzie i basta!").

Do zmiany stanowiska być może skłoniła premiera przygotowywana przez posłów z Sejmowej Komisji Finansów Publicznych nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym, której celem miało być zamrożenie cen oleju opałowego na dotychczasowym poziomie (więcej w artykule "Posłowie zablokują podwyżkę akcyzy?").

Minister finansów w ubiegłym tygodniu podpisał rozporządzenie znacznie podwyższające stawki akcyzy na gaz grzewczy i olej opałowy (więcej w artykule "Akcyza na olej opałowy i gaz płynny podniesiona").

Po wejściu w życie nowych przepisów akcyza na 1 tys. litrów oleju grzewczego miała wzrosnąć z 233 zł do 1028 zł. Płynny gaz grzewczy miał być obciążony takim samym podatkiem jak autogaz, czyli 695 zł na tonę. Wzrosnąć również miała akcyza na tzw. ciężkie oleje opałowe z 60 zł do 695 zł za tonę.

Marek Belka zaapelował do posłów, by do 1 sierpnia przeanalizowali program osłonowy, który rząd zaproponuje osobom dotkniętym przez podwyżkę i następnie zdecydowali, czy podwyżka może wejść w życie.

Premier stwierdził, że utrzymywanie obecnego systemu to - jak się wyraził - "żywienie masowej nieuczciwości". Jego zdaniem mafie paliwowe to nie jednostkowe przypadki.

Tagi: akcyza, podatki, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz