Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podwyżka cen biletów w Portugalii. To już trzecia

0
Podziel się:

Najboleśniej wzrost cen biletów odczują uczniowie i studenci oraz osoby korzystające z biletów miesięcznych.

Podwyżka cen biletów w Portugalii. To już trzecia
(Eric Pesik and Deanna Pesik/CC/Flickr)

W Portugalii od dziś wchodzi w życie nowa taryfa opłat za transport publiczny. Podwyżki budzą ostry sprzeciw społeczeństwa, tym bardziej, że poprzednio ceny biletów wzrosły zaledwie pół roku temu.

Za bilet jednorazowy na przejazd lizbońskim metrem, który jeszcze wczoraj kosztował euro i 5 centów, trzeba będzie zapłacić o 10 eurocentów więcej. Najboleśniej wzrost cen biletów odczują uczniowie i studenci oraz osoby korzystające z biletów miesięcznych. Na przykład za kartę na przejazdy łączone pociągami podmiejskimi i metrem trzeba zapłacić ponad 70 euro miesięcznie, zamiast dotychczasowych 59 euro.

Bardzo popularny wśród pasażerów w Lizbonie bilet miesięczny L123 na metro, autobusy i transport rzeczny będzie kosztować już nie 30 euro, a blisko 50. Zmianom sprzeciwiają się nie tylko oburzeni pasażerowie, którzy przypominają, że to druga podwyżka w ciągu pół roku i trzecia w ciągu 13 miesięcy.

Także zdaniem transportowych związków zawodowych droższe przejazdy zamiast poprawić kondycję państwowych spółek, jeszcze przyczynią się do ich upadku. Zniechęceni wysokimi cenami Portugalczycy zrezygnują bowiem z transportu publicznego. Szacuje się, że na taki ruch może zdecydować się nawet co piąty pasażer.

Czytaj więcej o sytuacji w Portugalii w Money.pl
Nie spłacali kredytów. Banki ich wyprzedają Portugalskie banki posiadają już około 9 tys. domów i mieszkań, które przejęły od zbankrutowanych firm i rodzin. - Po zaniżonych cenach wystawiają je na aukcje lub szukają klientów za pośrednictwem agencji nieruchomości - podały portugalskie media.
Wielkie zniżki dla najuboższych. Nowa polityka Rząd Pedro Passosa Coelho przygotowuje nowe, niższe taryfy opłat.
Strajk przeciw opłatom za drogi. W Portugalii Ciężarówki w ramach protestu stoją na poboczach autostrad. Strajkujących obrzucono kamieniami.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)