Notowania

składka rentowa
21.12.2011 18:18

Podwyżka składki rentowej. Tak głosowali posłowie

Zobacz, którzy posłowie głosowali za podniesieniem składki rentowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)

Sejm przyjął nowelę ustawy o podwyższeniu składki rentowej. Zgodnie z nią od lutego 2012 roku składka ta ma zostać podwyższona o 2 pkt procentowe po stronie pracodawcy.

[Aktualizacja 18:30]

Za przyjęciem ustawy głosowało 251 posłów, 184 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Chodzi zmiany dotyczące ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami, składka rentowa ma zostać podwyższona o 2 pkt procentowe po stronie pracodawcy. Zmiana ma wejść w życie od 1 lutego 2012 roku. Składka wzrośnie z obecnych 6 do 8 procent; pracownik będzie płacił (jak dotychczas) 1,5 procent pensji brutto, natomiast pracodawca - 6,5 procent.

Według rządu _ rozwiązanie to powinno zapewnić już w 2012 roku poprawę sytuacji sektora finansów publicznych _. Zmiana ma też pozwolić na ograniczenie deficytu funduszu rentowego _ o około 7 mld zł w skali roku oraz zwiększyć pokrycie wydatków tego funduszu wpływami ze składek z niespełna 60 do około 75 procent w 2012 roku _.

Jak tłumaczył na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu szef sejmowej komisji finansów Dariusz Rosati, podniesienie składki rentowej pozwoli naprawić finanse publiczne państwa. Powodem jej zwiększenia jest też narastający deficyt w funduszu rentowym. _ - Łącznie składka rentowa ulega podwyższeniu z 6 procent do 8 procent podstawy, przy czym udział pracowników pozostaje niezmieniony _ - zaznaczył.

Jak powiedział, deficyt w funduszu rentowym wynika ze spowolnienia gospodarczego w latach 2008-2010, ale także z obniżenia składki rentowej w latach 2007-2008 z poziomu 13 procent do 6 procent. - _ Te dwa czynniki spowodowały gwałtowny spadek wpłat do funduszu rentowego, co przy systematycznym wzroście wypłat z tego funduszu powoduje narastanie dużego deficytu. Zgodnie z przedłożeniem rządowym, (...) prognozowany efekt netto dla ZUS wygląda tak, że środki FUS w przyszłym roku zostaną dzięki temu zwiększone o 7 mld zł, a w następnych latach odpowiednio o 8,8 mld zł, 9,4 mld zł i prawie 10 mld zł. Efekt netto dla sektora finansów publicznych będzie nieco mniejszy, dlatego że wzrost składki dotyczy także zatrudnionych w sektorze publicznym i w sferze budżetowej. Łącznie efekt netto dla sektora finansów publicznych w przyszłym roku szacowany jest na ponad 4 mld zł _ - zaznaczył.

Sławomir Jan Piechota (PO) w imieniu swojego klubu zarekomendował przyjęcie projektu ustawy. - _ Kiedy obniżano składkę, sytuacja gospodarcza była pozytywna, malało bezrobocie _ - powiedział. Dodał jednak, że kryzys finansowy, który rozpoczął się w 2008 roku, dotarł również do Polski. - _ Dzisiaj z tego powodu mamy problem deficytu finansów publicznych i wynikający z tego dług publiczny. Elementem tego narastającego długu jest deficyt systemu ubezpieczeń społecznych. (...) Podwyższenie składki rentowej jest tylko częścią odbudowy wydolności polskiego systemu finansów publicznych _ - zaznaczył.

Przemysław Wipler (PiS) powiedział, że rząd _ doprowadził do zwiększenia długu publicznego o 300 mld zł w ciągu ostatnich czterech lat _. _ - PiS jest przeciwko tej ustawie, ponieważ ona zwiększy bezrobocie o 150-250 tys. miejsc pracy. Podniesienie składki rentowej to również wypchnięcie ludzi na umowy śmieciowe, wypchnięcie ludzi do pracy na czarno. (...) PiS jest przeciwny projektowi ustawy _ - zaznaczył. Dodał, że PiS będzie wnioskował również o zbadanie konstytucyjności zapisów projektu.

Zofia Popiołek (Ruch Palikota) powiedziała, że jej klub negatywnie odnosi się do propozycji podwyższenie składki rentowej. _ - Naszym zdaniem ten zabieg jest krótkowzroczny. Uderza w małych i średnich przedsiębiorców, którzy są siłą decydującą o wzroście gospodarczym. (...) Negatywnie wpłynie też na rynek pracy, powiększy bezrobocie oraz szarą strefę. (...) Wnosimy o odrzucenie projektu _ - zaznaczyła.

Zdaniem Piotra Walkowskiego (PSL), kilka lat temu były sprzyjające warunki do obniżenia składki rentowej. _ - Jednak się zmieniły i trzeba reagować. (...) Zapoznałem się z opinią pracodawców i rzeczywiście twierdzę, że jest to pewnego rodzaju pogorszenie sytuacji, szczególnie dla osób prowadzących działalność i małych firm. Ale podjęcie tych kroków będzie miało na celu na kilka najbliższych lat zlikwidowanie następnego obciążenia, jakim jest fundusz rentowy i wypłaty z tego tytułu. Klub PSL będzie głosował za przyjęciem projektu _ - zaznaczył.

Anna Bańkowska (SLD) podkreśliła, że SLD w tych trudnych czasach chce chronić najsłabszych. _ - Wiemy o tym, że około 16 mln Polaków żyje na granicy minimum socjalnego, a ponad 2,5 mln osób w Polsce doświadcza biedy. (...) Wolimy, jako SLD podwyższenie składki rentowej do poziomu z 2007 roku, mimo że zdajemy sobie sprawę, że to pogarsza sytuację przedsiębiorców, ale w zamian za to liczymy, że rząd podwyższy progi dochodowe uprawniające do świadczeń rodzinnych (...) i że dzięki tym decyzjom uda się podjąć merytoryczną dyskusję na temat podwyższenia progów uprawniających do pomocy społecznej _ - zaznaczyła.

Piotr Szeliga (Solidarna Polska) zaznaczył, że jego klub odnosi się negatywnie do projektu. _ - Rząd liberałów dobija polskich przedsiębiorców. Pracodawcy wskazują, że zwiększenie składki od początku przyszłego roku to m.in. problem niezabudżetowanych kosztów. (...) To spowoduje kolejne zwiększenie fiskalizmu przez ten rząd. Pracodawcy będą musieli ograniczać zatrudnienie, spowoduje to wzrost bezrobocia. Wzrośnie też szara strefa. Będziemy głosować za odrzuceniem tego projektu _ - zaznaczył.

Czytaj więcej o zmianie składki rentowej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t35120.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/przedsiebiorcow;czeka;wzrost;kosztow;pracy,23,0,972311.html) Firmy stracą przez decyzję rządu. Zobacz ile Wysokie pozapłacowe koszty pracy już dziś stanowią jedną z najważniejszych barier dla prowadzących własny biznes.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t160860.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/tusk;o;zmianie;skladki;rentowej;podal;termin,113,0,989297.html) Tusk zapowiedział termin zmian składce rentowej. Liczy, że Pawlak się rozmyśli Premier już wie, kiedy projektem zajmie się Sejm
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t21185.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/skladka-rentowa-w-gore-kto-na-tym-straci.html) Składka rentowa w górę. Ile na tym stracisz? Nie tylko pracodawca odczuje zapowiadany wzrost tego ubezpieczenia. Samozatrudnieni też zapłacą więcej.
Tagi: składka rentowa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz