Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kraj
16.01.2017 16:02

Polacy chcą podwyżek i premii. Raport Randstad

51 proc. ankietowanych wraz z nowym rokiem oczekiwałoby podwyżki wynagrodzenia, 56 proc. spodziewa się premii - wynika z sondażu Instytutu Badawczego Randstad pt. "Monitor Rynku Pracy". To kolejne dowody na to, że rynek pracy ma się dobrze - podkreślono w badaniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Yuri_Arcurs/iStockphoto)

W ubiegłym roku 49 proc. Polaków spodziewało się podwyżek wynagrodzenia, a 54 proc. liczyło na premię.

Randstad zwrócił uwagę, że wśród krajów starego kontynentu tylko Węgrzy oczekiwali premii części niż Polacy (57 proc.). Najrzadziej wspominali o niej respondenci z Grecji 10 proc. W Europie częściej od polskich pracowników na podwyżki liczyli jedynie Szwedzi (65 proc.) i Brytyjczycy (59 proc.).

W sondażu zwrócono uwagę, że w ostatnich trzech miesiącach pracę zmieniło 24 proc. badanych. W porównaniu z poprzednim kwartałem to spadek o 2 pkt. proc. 39 proc. respondentów zmieniło zatrudnienie z powodu lepszych warunków pracy. 22 proc. ankietowanych wskazało, że zmieniło pracę z powodu osobistego pragnienia zmiany. 21 proc. uzasadniało to zmianami w strukturze firmy.

Zdaniem eksperta ds. rynku pracy w Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych Łukasza Komudy, spadek odsetka osób, które zmieniły pracę, może dobrze świadczyć o sytuacji na rynku pracy. "To znaczy, że może większa część pracowników znalazła takie miejsce pracy, które ich satysfakcjonuje i nie jest zmuszona do skakania z miejsca na miejsce" - powiedział.

Satysfakcję z wykonywanej pracy zadeklarowało 71 proc. badanych (o 2 pkt. proc. mniej niż kwartał wcześniej).

Z badania wynika, że 76 proc. ankietowanych jest przekonanych, że w ciągu półrocza są w stanie znaleźć podobną do wykonywanej pracę (wzrost o 1 pkt. proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału). 83 proc. respondentów uważa, że jest stanie znaleźć jakąkolwiek pracę (wzrost o 4 pkt. proc.).

Indeks mobilności pracowników

Randstad zbadał także indeks mobilności (która jest w badaniu definiowana według przewidywań pracowników o prawdopodobieństwie zatrudnienia u innego pracodawcy w kolejnych 6 miesiącach). W sondażu zwrócono uwagę, że jest wyraźny spadek otwartości Polaków na zmianę pracy. W ostatnim kwartalne indeks mobilności wyniósł 105 pkt. (spadek w porównaniu z poprzednim badaniem o 5 pkt.). Polska na tle krajów starego kontynentu zajęła trzecie miejsce, ustępując jedynie Wielkiej Brytanii (112 pkt) i Portugalii (106 pkt).

W minionym kwartale 30 proc. badanych poszukiwało nowej pracy. W porównaniu z poprzednim kwartałem był to spadek o 3 pkt. proc. Najbardziej aktywni w poszukiwaniu pracy byli respondenci w wieku 18-24 lat oraz w wieku 25-34 lat. Najaktywniejsi w szukaniu nowej pracy to pracownicy tymczasowi, zatrudnieni na umowy cywilno-prawne (40 proc.).

Optymizm dot. znalezienia nowej pracy

Doradca zarządu Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz zauważył, że optymizm znalezienia nowego zatrudnienia rośnie w Polsce od czterech lat. "Zmiany pracy następują przede wszystkim z własnej woli. To doskonale świadczy o tym, że przechodzimy do rynku pracownika. A zmiany pracy, wymuszone, są coraz słabsze" - podkreślił.

Jego zdaniem w sytuacji, kiedy są oczekiwania podnoszenia płac, należy także zwiększać produktywność. W innym przypadku - wyjaśniał - polskie firmy nie będą konkurencyjne na europejskim rynku. "Chodzi mi o to, żeby wszyscy pracownicy zdawali sobie sprawę, że ich firmy nie mogą wypłacić wyższych wynagrodzeń, jeżeli nie będzie wzrostu wydajności" - zaznaczył Mordasewicz.

Ilu Polaków obawia się utraty pracy?

Z badania wynika, że 10 proc. Polaków wyraziło dużą obawę przed utratą pracy, 22 proc. umiarkowaną. Poczucie tego rodzaju lęku jest w Polsce powyżej średniej europejskiej (28 proc.). Wśród wszystkich państw starego kontynentu największy odsetek ludzi obawiających się utraty pracy miała Grecja (40 proc.), a najmniejszy Niemcy (16 proc.).

Badanie zrealizowano między listopadem a grudniem 2016 r. na próbie 836 osób. Próba obejmuje osoby wykonujące pracę na podstawie umowy o pracę, umowy o pracę tymczasową, umów cywilnoprawnych oraz samozatrudnionych. Badanie realizowane było poprzez ankiety on-line przez respondentów w wieku od 18 do 65 lat, pracujących minimum 25 godzin w tygodniu.

W Polsce nie wszędzie i nie w każdym zawodzie mamy rynek pracownika

Z drugiej strony pojawiają się głosy, mówiące o tym, że o rynku pracownika możemy mówić w zależności od miejsca i branży.

Rekordowo niskie bezrobocie to dobra wiadomość dla gospodarki, cieszy też pracowników, którzy mogą żądać wyższych płac. Pracodawcy martwią się jednak, że będą mieć coraz większe problemy ze znalezieniem rąk do pracy, zwłaszcza do prostych zajęć. To słyszmy od dawna. To stwierdzenie jednak nie sprawdza się w całym kraju.

- Prawdziwy obraz rynku jest jednak zróżnicowany i nie wszyscy mogą wybrzydzać na rozmowach kwalifikacyjnych - podkreśla w rozmowie z IAR ekspert rynku pracy Andrzej Kubisiak z Work Service. Więcej czytaj TUTAJ.

Tagi: kraj, praca, nauka, badania, pap, sondaż, randstad, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-01-2017

PrawdaKTO TU KOMU PODWYŹSZY PŁACĘ???LUB DA CHOCIAŻ PREMIĘ???CHYBA W SEJMIE LUB SENACIE. BO ŻADEN PRACODAWCA NIE POMYŚLI O TYM ŻEBY POMYŚLEĆ O ZWYKŁYCH … Czytaj całość

16-01-2017

antykierownikWazeliniarze na stolkach wystraszeni Bo Inzynierowie I Specjalisci przechodza sa podkupywani do firm ktore duzo lepiej placa. I kto bedzie robote … Czytaj całość

16-01-2017

jaPensja jest ważna, ale ważniejsze co robimy z pieniędzmi. Poza tym jej wielkość zależy od tego, jaką mamy wartość dla tego, kto zatrudnia. Dlatego … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)