Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
13.12.2016 06:41

W handlu szykują się podwyżki. Rąk do pracy dramatycznie brakuje

Informacje o poszukiwaniu osób do pracy można znaleźć w zasadzie w każdym sklepie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PIOTR KAMIONKA/REPORTER)

Sieci handlowe płacą pracownikom coraz więcej. Mimo to ciągle czeka kilkadziesiąt tysięcy wolnych miejsc pracy - pisze "Rzeczpospolita".

Informacje o poszukiwaniu osób do pracy można znaleźć w zasadzie w każdym sklepie. - W branży brakuje 75 tys. pracowników" - szacuje Alfred Bujara, szef sekcji handlowej NSZZ "Solidarność". "Sklepy sprowadzają Ukraińców, pracowników tymczasowych, więźniów, ale to wciąż za mało - mówi.

Ratunkiem mogą być wyższe wynagrodzenia. Sieci, które niegdyś szeregowym pracownikom proponowały płacę minimalną, teraz nawet na starcie oferują więcej, uwzględniając nawet jej wzrost od stycznia 2017 r. do 2 tys. zł.

- Sieci z kapitałem zagranicznym stale podnoszą płace, które są u nich 20 proc. wyższe niż w handlu tradycyjnym - mówi Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Czy podwyżki płac przełożą się na wzrost cen na półkach? Zdaniem ekspertów to mało prawdopodobne, bo konkurencja pomiędzy sieciami jest duża, a ich obroty systematycznie rosną, a więc - mimo niewielkich marż - wyższe są także zyski.

oprac.: Katarzyna Kalus

Tagi: gospodarka, handel, detal, praca, układ zbiorowy, pap, "Rzeczpospolita", przegląd prasy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-12-2016

wiemz tymi niewielkimi marżami to nie przesadzajcie, chyba że mówimy o zysku po kosztach wypompowywanych do zagranicznych central.

13-12-2016

DanielTo kogo oni chcą zwalniać po wprowadzeniu wolnych niedziel?

13-12-2016

ARYA STARKAutor tego tekstu chyba żyje w alternatywnej rzeczywistości.

Rozwiń komentarze (22)