Notowania

Przejdź na

Podwyżki dla nauczycieli już w przyszłym roku? Raczej nie

- Planujemy takie działania w kolejnych latach - mówił wiceminister edukacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(skynesher/iStockphoto)

Według wiceministra edukacji Macieja Jakubowskiego ewentualna podwyżka płac nauczycieli w 2013 roku możliwa będzie tylko przez racjonalizację obecnych wydatków. Wiceminister mówił o tym podczas czatu internetowego.

Internauci pytali wiceministra głównie o kwestie finansowe, w tym m.in. dotyczące wynagrodzeń nauczycieli.

_ - Obecna sytuacja finansowa państwa wymusza brak podwyżek w sferze budżetowej. Ewentualne podwyżki płac mogą być wypracowane jedynie przez racjonalizację obecnych wydatków _ - odpowiedział Jakubowski pytany czy w 2013 r. planowana jest podwyżka wynagrodzeń nauczycieli.

Inne pytanie dotyczyło tego, czy nadal wśród dodatków do płacy zasadniczej nauczycieli utrzymany będzie dodatek wiejski. _ - Dodatek wiejski będzie stanowił jedną z pierwszych spraw, jakie poruszymy w rozmowach z samorządowcami i związkami zawodowymi. Myślę, że panuje ogólna zgoda co do tego, że dodatek ten nie ma racjonalnych podstaw w dzisiejszych czasach _ - odpowiedział wiceminister.

Pytany był on także, jaka jest propozycja MEN w sprawie nauczycielskich urlopów dla poratowania zdrowia: czy będzie zmniejszenie jego wymiaru, czy wprowadzone zostaną komisje orzekające oraz czy płatnikiem stanie się ZUS? _ _

_ - To jest kolejna kwestia, od której zaczynamy rozmowy z samorządowcami i związkami. Na pewno trzeba odejść od orzekania o urlopie przez lekarza pierwszego kontaktu. Co do pozostałych kwestii mam nadzieję, że szybko wypracujemy kompromis, który zapewni nauczycielom odpowiednie wsparcie, a jednocześnie wykluczy rzadkie, ale widoczne sytuacje patologiczne _ - zaznaczył Jakubowski.

Pierwsze spotkanie przedstawicieli resortu edukacji, nauczycielskich związków zawodowych i samorządowców dotyczące ewentualnych zmian w ustawie Karta Nauczyciela zaplanowane zostało na połowę lipca.

Podczas czatu poruszona została także kwestia finansowania przedszkoli. Jeden z internautów zapytał co z objęciem subwencją oświatową przedszkoli publicznych. _ - Trwają intensywne prace. Myślę, że niedługo będziemy mogli przedstawić szczegóły rozwiązań. Naszym celem jest takie wsparcie finansowe samorządów i rodziców, aby w najbliższych latach upowszechnienie edukacji przedszkolnej sięgnęło 90 proc. _ - zapewnił Jakubowski.

Inni internauci poruszyli zaś kwestie związane ze zwalnianiem nauczycieli z pracy. Według wiceministra przyczyna tego zjawiska tkwi głównie w niżu demograficznym. Pytany czy są plany programu osłonowego, wspierającego nauczycieli w zmianie zawodu, odpowiedział: _ Planujemy takie działania w kolejnych latach, choć już teraz nauczyciele mogą korzystać z programów dostępnych dla innych grup zawodowych _.

_ - Ostatnie lata są rzeczywiście najtrudniejszymi ze względu na niż demograficzny, jednak w kolejnych latach liczba uczniów i nauczycieli ulegnie stabilizacji _ - ocenił Jakubowski.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielki strajk nauczycieli? Prawie wszyscy za W środowisku panuje zgoda, że nie wolno dopuścić do zapowiadanych zmian w szkolnictwie.
Nauczyciele zaniepokojeni. Ministerstwo uspokaja - Ministerstwo Edukacji Narodowej nie pracuje obecnie nad projektem zmian w ustawie Karta Nauczyciela - zapewnił wiceminister edukacji Maciej Jakubowski.
Nie dla emerytury? Już dziś pracujemy dłużej Spada liczba emerytów, a moment wyjścia z rynku pracy przesuwa się w czasie.
Tagi: podwyżki dla nauczycieli, szkoła, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz